האוניברסיטה העברית
האוניברסיטה העברית צילום: הדס פרוש. פלאש 90

הועידה הרוחבית של אגודת הסטודנטים והסטודנטיות בעברית החליטה להעביר לצמיתות את יום הסטודנט מיום ירושלים ולנתק את הקשר ביניהם/

בנוסח ההחלטה נכתב: "יום ירושלים נקבע ביום בו ירושלים עבר לשליטה יהודית משליטה ירדנית במהלך מלחמת ששת הימים. יום זה הוא יום טעון במדינת ישראל מכיוון שבתוכו מוכלים נרטיבים שונים".

סטודנטים רבים חשו שההחלטה הזו שהתקבלה בשמם לא מייצגת אותם, ועצומה שקוראת לבטל אותה כבר צברה לא מעט חתימות. נאמר בה כי "נוסח ההצעה והחלטה זו, עליו חתומים כמה מראשי האגודה, ודווקא בתקופה המתוחה בה אנחנו נמצאים, שבוע וחצי לאחר שסטודנטים התבצרו בערב יום ירושלים בתוך קמפוס הר הצופים בשל פורעים ערבים קיצוניים, הוא יריקה בפני הרוב הציוני שלומד באוניברסיטה העברית. האגודה החליטה לקדם אג'נדות פוליטיות על חשבון כספי הסטודנטים והסטודנטיות, דבר שאינו מתקבל על הדעת".

"ההחלטה שהתקבלה היא לא פוחת מחתרנית" אומר ירין כהן, סטודנט באוניברסיטה ואחד מחברי האגודה שמתנגד להחלטה ויזמו את המחאה, "יש פה מספר תאים פוליטיים שמצאו את הדרכים שלהם לקדם אג'נדות פוליטיות על חשבונם ומכיסם של רבבות סטודנטים וסטודנטיות, גם אם הדבר נאסר בהחלטה לפני כמה שנים".

"אינני עיוור לבעייתיות שבקיום האירוע ביום זה עבור החברה הערבית. אך עם זאת, כמו נורמות אחרות שממחישות את ריבונות העם היהודי בארצו ופוגעות במידה כזאת או אחרת ברגשות הערבים, איננו יכולים לשנותם רק בשל כך. הרי זוהי זכות הגדרתנו הלאומית. האם עלינו גם לשנות את ההמנון בשל כך? אולי את הדגל? אנחנו יכולים לעשות דברים רבים למען שילוב החברה הערבית ולקידומה, אך לא ניתן יד לשינוי אופיינו וזהותנו רק כדי למצוא חן בעיניה".

הוא מוסיף ומציין כי אגודת הסטודנטים היא גוף הממומן בידי כספי סטודנטים, ואמנם אפשר פשוט לוותר ולבטל את התשלום, אך מתוך כך שהאגודה היא גוף המייצג הבלעדי של הסטודנטים, הם אינם יכולים לוותר עליה. "נלחם על אגודה נקיה מבפנים" הוא מסכם, "לא נותנים יד לפוליטיזציה של האגודה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו