ערב יום ירושלים בכותל המערבי
ערב יום ירושלים בכותל המערבי הקרן למורשת הכותל המערבי

אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית עוררה את זעמם של הסטודנטים כשהחליטה להזיז את יום הסטודנט, שנחגג דווקא ביום ירושלים, ליום אחר ויותר "ניטרלי", כלשון האגודה.

בנימוקי ההחלטה להזיז את יום הסטודנט מיום ירושלים הוסבר כי זאת באה על מנת להתחשב באוכלוסיה הערבית שלה יש "בעיה עם חגיגות ביום זה".

"יום ירושלים נקבע ביום בו ירושלים עבר לשליטה יהודית משליטה ירדנית במהלך מלחמת ששת הימים", נכתב. "יום זה הוא יום טעון במדינת ישראל מכיוון שבתוכו מוכלים נרטיבים שונים".

אגודת הסטודנטים הגדירה את יום ירושלים, המוגדר בחוקיה של מדינת ישראל כחג לאומי, כיום טעון. "לאנשים רבים ולאוכלוסיה הערבית בפרט יש בעיה עם חגיגה ביום זה, והצמדת יום הסטודנט ליום הטעון הנ"ל גורם לסטודנטים והסטודנטיות אלה לא להרגיש חלק מהאירוע".

כאמור, סטודנטים רבים מוחים על ההחלטה המקוממת. "אתמול קרה דבר חמור ונורא", כתבו סטודנטים שהתאגדו לחתום על עצומה נגד ההחלטה. "אגודת הסטודנטים הפרה את האמון שנתנו לה, אנחנו הסטודנטים, היא העבירה החלטה להפריד את יום הסטודנט מיום ירושלים, מסורת שקיימת כבר 12 שנים".

לדבריהם, "האגודה פעלה כמו גנבים בלילה, היא לא רצתה שיתקיים דיון ציבורי. היא לא רצתה שאנו הסטודנטים נוכל להביע את דעותינו על ההחלטה, האם היא ראויה או לא. רק בהתנהגות זו של האגודה יש כדי להעיד שהאגודה ידעה את אשר היא עושה ואת חוסר הלגיטימציה של ההחלטה".

"האגודה הצדיקה את ההחלטה בכך שסטודנטים ערבים אינם יכולים לחגוג יחד איתנו ביום ירושלים", כתבו. "מדוע אינם יכולים? אחרי ששחררנו את העיר העתיקה בו הילך דוד המלך קראנו דרור לכל. כל בני הדתות יכולים לחגוג את אמונתם מבלי לחשוש לחייהם (אלא אם מדובר ביהודים). רמת החיים של תושבי העיר כולם השתפרה פלאים, בעיקר של תושבי מזרח העיר. מדוע אינם יכולים לחגוג? אלה שאינם יכולים לחגוג שחלקת ארץ חזרה לבעליה לאחר כאלפיים שנה, הם אלה שאינם מכירים במדינת היהודים, הם אלה הרוצים בהשמדתנו. שלא יחגגו".

"נאיביות לחשוב שטובת הסטודנטים הייתה לעיני ראשי האגודה, שעסוקים בפוליטיקה במקום לעשות את תפקידם – רווחת הסטודנטים", הוסיפו. "כעת הם משתמשים באגודה ככלי כדי לקדם את השאיפות הפוליטיות העתידיות שלהם על חשבוננו ועל חשבון הציונות. אנחנו לא נשתוק ולא נממן ארגון פוליטי שמקדם אג'נדות קיצוניות במקום לפעול לטובתנו הסטודנטים".

אברהם חסון, יו''ר תא לביא באוניברסיטה העברית, תקף: ''בתור סטודנט באוניברסיטה העברית בירושלים, אני מתבייש בהחלטה האנטי ציונית של אגודת הסטודנטים שמגובה על ידי הנהלת האוניברסיטה. בניגוד לעמדתה של האוניברסיטה- יום ירושלים הוא אינו יום טעון, אלא יום חג. המילים המכובסות בהן השתמשה האגודה, אינן אלא יתד נוסף בניתוקה מהמסורת ומעם ישראל. נמשיך להילחם עד לביטול ההחלטה''.

אגודת הסטודנטים והסטודנטיות באוניברסיטה העברית מסרה בתגובה: ''בכינוס שגרתי של ועידת האגודה אמש עלו מספר הצבעות. אחת מהן הייתה על ציון יום הסטודנטים ביום ניטרלי על מנת לאפשר לכלל הסטודנטים והסטודנטיות הלומדים בעברית לקחת חלק באירוע, תוך התחשבות בסטודנטים והסטודנטיות מהחברה הערבית, בני העדה האתיופית, אלו הלומדים בפקולטה לחקלאות ובשאר השלוחות של האוניברסיטה העברית, זאת לאור פריסת הקמפוסים בין ערים שונות והאוכלוסיה הרב תרבותית. כמו כן יום ירושלים ימשיך להיות מצוין בנפרד על ידי האגודה. ההחלטה תובא לחשיבה עם שאר הגורמים הרלוונטים ותשוב לועידה במקרה הצורך''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו