כלב. אילוסטרציה
כלב. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

לאחר שמחקרים קודמים הוכיחו כי כלבים יכולים לזהות אדם שנושא את נגיף הקורונה ברמת ודאות גבוהה, מחקר חדש שהתבצע בצרפת מגלה כי רמת הדיוק של זיהוי הקורונה על ידי כלבים עומדת על 97 אחוזים.

הניסוי נערך בחודשים מרץ ואפריל בבית הספר הלאומי לווטרינריה בצרפת בשיתוף יחידת המחקר הקלינית בבית חולים בפריז. 335 בני אדם שהתנדבו לקחת חלק במחקר עברו בדיקת קורונה רגילה, כאשר 109 מהם נמצאו חיוביים לנגיף.

המדענים לקחו דגימות זיעה מבית השחי של המתנדבים באמצעות פדי כותנה, ולאחר מכן ניתנו לכלבים להרחה. לפחות תשעה כלבים שונים השתתפו במחקר.

התוצאות הראו כי הכלבים הצליחו לזהות את נוכחות נגיף הקורונה בדיוק של 97 אחוזים, כאשר אחוז זיהוי הבדיקות השליליות עמד על 91 אחוזים. התוצאות האלו טובות יותר מחלק גדול מבדיקות הקורונה הסטנדרטיות בהן משתמשים כיום, לרבות בדיקות זרימה רוחבית שאחוז הדיוק שלהן עומד על 72 אחוזים.

"התוצאות האלו מהוות אישור מדעי ליכולתם של כלבים לזהות את חתימת הריח של נגיף הקורונה", נמסר בהודעת בית החולים בפריז, בעוד פרופסור ז'אן-מארק טרולייר, אחד מעורכי המחקר, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי "אלו תוצאות מצוינות, המשתוות לתוצאות של בדיקת קורונה. הכלבים לא יחליפו את הבדיקה אך הם יכולים לסייע בזיהוי אנשים שצריכים לעבור בדיקת נגיפית מלאה, ובגלל שתגובת הכלבים היא מהירה מאוד, הם יכולים להקל על בדיקות המוניות במקומות הומי אדם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו