נמשכת הירידה במספר דורשי העבודה

שירות התעסוקה: בחודש אפריל מספר תובעי דמי האבטלה ירד ב 14.4% בהשוואה לחודש מרץ. עיקר הירידה בקרב דורשי עבודה ששהו בחל"ת

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ב בסיון תשפ"א

נמשכת הירידה במספר דורשי העבודה-ערוץ 7
שירות התעסוקה
צילום: באדיבות שירות התעסוקה

דו"ח שירות התעסוקה לחודש אפריל שחלקו הראשון מתפרסם היום (ראשון), מראה כי מגמת הירידה במספר דורשי העבודה, שהחלה מאז היציאה מהסגר השלישי נמשכה גם בחודש אפריל.

כך, עולה מהדו"ח כי מספר דורשי העבודה תובעי האבטלה עמד בחודש אפריל על 490,855, וירד בהשוואה לחודש אפריל בלא פחות מ- 14.4%. מדובר בהמשך מגמה שהחלה מאז היציאה מהסגר השלישי.

מגמת הירידה באה לידי ביטוי גם בהתייחס לכלל דורשי העבודה, קרי; תובעי אבטלה, תובעי הבטחת הכנסה ושאינם תובעים קצבה כלל. מספרם המצטבר ירד ב 13.6% בהשוואה לחודש מרץ - מ-739,235 ל-638,650.

בחודש אפריל מספר דורשי העבודה תובעי הבטחת ההכנסה עמד על 75,070, נמוך ב- 5% בהשוואה למספר שנרשם בחודש מרץ שעמד על 79,482, ולמעשה הנתון הנמוך ביותר מאז הכניסה לסגר השני בספטמבר 2020.

בשירות התעסוקה מודאגים מהנתון וטוענים כי מראה שוב כיצד בעלי כישורי העבודה הנמוכים מתקשים יותר לשוב למעגל העבודה בהשוואה לבעלי כישורים גבוהים יותר. "מעבר לכך", מתרים בשירות התעסוקה, "אל לנו להתבשם מהירידה במספר תובעי הבטחת ההכנסה. ביולי 2021, עם תום תקופת הזכאות לדמי אבטלה, רבים עלולים להתקשות לשוב למעגל העבודה וכתוצאה להידרדר לתלות בקצבאות סוציאליות כהבטחת הכנסה, כך שהירידה עלולה להתמתן ואף להיעצר".

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "רוב החוזרים למעגל העבודה שהו בחל"ת, אולם יש לשים לב כי נשארו רבים שחושבים שהם בחופשה ללא תשלום אך אינם יודעים עדיין כי למעשה הפכו למפוטרים. אנו ממוקדים בסיוע לאוכלוסיות שישארו ללא עבודה גם לאחר יוני 2021 עם סיום רשת הביטחון האוטומטית. שירות התעסוקה מפעיל את מלוא התכניות שברשותו, מקיים אלפי השמות בכל חודש, עורך מאות סדנאות, ייעוצים, אימונים, הכשרות וירידי תעסוקה. רק בשבוע האחרון ביצע בשיתוף ההסתדרות יריד וירטואלי ענק במסגרתו נהנו עשרות אלפי דו"ע מסדנאות, הרצאות ולייב צ'אט עם עובדי שירות התעסוקה".