אסון הרכבל באיטליה
אסון הרכבל באיטליהצילום: רויטרס

ארבעה עשר בני אדם נהרגו אתמול (ראשון) בהתרסקות רכבל בהרי האלפים בצפון איטליה.

באסון נספו חמישה ישראלים כולם בני משפחה אחת: עמית בירן, בן 30, רעייתו טל פלג-בירן (26) בנם בן השנתיים תום והסבא והסבתא של האם טל - יצחק כהן (81) וברברה כהן (71).

עמית וטל התגוררו בעיר פאביה שבמחוז לומברדיה בצפון איטליה. עמית למד שם רפואה, ועבד למחייתו כמאבטח בבית ספר יהודי בעיר. איתן, בנם הבכור של הזוג, בן 5, נפצע באורח קשה מאוד בתאונה הקשה.

ממשרד החוץ נמסר הבוקר כי אחותו של עמית שנהרג, איה, נמצאת בבית החולים ליד מיטתו של איתן. אחיו של עמית, ואחיה ואביה של טל, יטוסו הלילה לאיטליה.

הרב שמואל חזקיה, שליח חב"ד בבית הספר היהודי במילאנו לאסף ליברמן בכאן חדשות "עמית היה איש ביטחון שלנו, מישהו שפוגשים כל בוקר, כל היום. הוא עבד בבית הספר, במרכז הקהילתי וגם בבית הכנסת הגדול בעיר. בן אדם מאוד אהוב, תמיד עם חיוך. זה קשה, אסון נורא. כולנו בהלם".

על בני הזוג עמית בירן וטל פלג-בירן שנהרגו באסון: "זה זוג צעיר, חביב ואהוב שבא ללמוד רפואה באיטליה. אנחנו מתפללים על בנם איתן-משה בן ה-5 שיהיה חזק ויצליח לשרוד. הוא סבל ממכה חזקה ברגליים, הוא מורדם והמצב שלו עדיין קריטי".

"האיטלקים בכל העיתונות בעצמם בשוק. מדובר באתר מאוד תיירותי שמנוהל דרך חברה פרטית. כל הרשויות, גם נשיא המדינה וראש הממשלה מתעניינים - איך יכול להיות שעד שאפשר לפתוח ולהביא תיירים בחזרה - קרה האסון. כולנו בקהילה המומים".

הרכבל מסיע תיירים ומקומיים מהעיירה סטרזה, על גדות אגם מאג'ורה, לפסגת ההר מוטרונה – בגובה 1,400 מטר מעל פני הים. לפי האתר של שירותי הרכבל, העברת הנוסעים אל הר מטרונה נמשכת כ-20 דקות. באיטליה מדווחים שהקרון התרסק כ-300 מטרים לפני שהגיע לתחנה.

דרור אידר, שגריר ישראל באיטליה, סיפר: "מדובר בבני משפחה אחת - שני הורים, ילדיהם וסבא וסבתא. הילד יצא מניתוח ונמצא כעת בטיפול נמרץ - צריך להתפלל לשלומו. כבל הרכבל נקרע, אנחנו לא יודעים עדיין מדוע - הנושא נחקר, לא נשקוט לא נוותר עד שנדע בדיוק מה קרה שם".

חקירת המשטרה המקומית העלתה שהכבל התנתק, הקרון צנח מגובה של עשרים מטרים והידרדר במורד המידרון.

ראש עיריית סטרזה סיפרה: "יש עדיין חמישה אנשים שגופותיהם לכודות בתוך הקרון". דובר שירות ההצלה האלפיני של איטליה, סימונה בובביו, הדגיש כי "קרון הרכבל נפל כשהוא נע במעלה ההר".

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ מרב מיכאלי: ''מחזקת את ידי המשפחות של הרוגי אסון קריסת הרכבל באיטליה ושולחת תנחומים מעומק הלב. עלינו לעשות כל מאמץ בסיוע וליווי ברגעים קשים אלה''.