איתמר בן גביר לערוץ 7: ציבור שלם מפחד לחזור הביתה, בשביל מה יש לשוטרים אלות?

ח"כ בן גביר באולפן ערוץ 7 על ההאשמות שהוטחו בו כמלהיט הרוחות במערכה האחרונה, על הקשרים עם ראש הממשלה, על הפסקת האש והשלכותיה ועוד.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ב בסיון תשפ"א

חבר הכנסת איתמר בן גביר ספג לא מעט האשמות בימי המערכה האחרונה בדרום ובפנים הארץ כמי שהלהיט את הרוחות והוביל להסלמה. בראיון לערוץ 7 הוא מתייחס להאשמות ולאירועי הימים האחרונים בכלל.

"היהודים תמיד אשמים", אומר בן גביר בציניות ומציין כי המפכ"ל עצמו מכחיש שאמר את הדברים, "אבל להערכתי גורמים בסביבתו אמרו את הדברים החמורים הללו. הם חמורים לא בגלל הפגיעה בי אלא משום שהם משרתים את הנרטיב השמאלני קיצוני, נרטיב של שונאי ישראל שאומרים שאפילו המפכ"ל אמר שזה איתמר בן גביר. זו אמירה חסרת אחריות מצד מי שאמר אותה, מעבר לכך שזו אמירה כל כך לא נכונה".

על עצם הביקור בשכונת שמעון הצדיק מבהיר ומחדד חבר הכנסת בן גביר כי לא רק שאינו מתחרט על הביקור אלא שהוא גאה בו. עוד הוא מזכיר את אינתיפאדת הטיקטוק, את האלימות שהופנתה כלפי יהודים ברחבי ירושלים ובשכונה זו עוד קודם לפרעות בערים המעורבות. "אנשים, נשים וילדים מתקשרים ומספרים שהפקירו אותם, הם מתקשרים למשטרה ובמקרה הטוב היא מגיעה אחרי ארבעים דקות ובמקרה הפחות טוב לא מגיעה בכלל. מה תפקידי כנבחר ציבור? לשב בבית או להגיע לשטח, לציבור שקורא לי? אני גאה בזה שהלכתי לשם".

בדבריו דוחה ח"כ בן גביר את הטענה לפיה מדיניות ההכלה והסולחה הוכיחה את עצמה והניבה שקט בערים המעורבות. "זה ביזיון" הוא קובע. "אני עדיין מדווח על לינצ'ים שקורים עדיין. זו שערורייה. כל התפיסה שאני שומע בדיוני בועדת חוץ וביטחון מצמררת ומסמרת שיער. כל התפיסה היא להרגיע להתאפק ולהכיל, ואנחנו מאבדים חיי אדם וציבור שלם מפחד לחזור הביתה".

בן גביר מספר על מפגש עם זוג צעיר שמספר שהוא חושש לחזור הביתה, והדברים קורים תחת פיקודו של השר אמיר אוחנה אותו הוא מעריך. "המענה הוא להגיד לשוטרים, תגיבו תגיבו תגיבו, וכשאני אומר תגיבו זה בכל האמצעים שברשותם, לא ברימוני הלם אלא שאם זורקים אבן או בקבוק תבערה התגובה היא בירי חי, ואת זה אני אומר גם כמשפטן. בשביל מה יש לשוטרים אלות? רק לנערי הגבעות ולציבור החרדי? כשאתה מראה יד תקיפה פתאום האויבים עושים צעד אחורה".

"לא כל הערבים אויבים", מדגיש בן גביר, אבל מי שאויב ורוצה לפגוע וזורק בקבוקי תבערה ואבנים צריך יד קשה". לטעמו של בן גביר הפסקת האש אינה אלא יריקה בפרצופם של תושבי הדרום, ואת האצבע המאשימה הוא מפנה ישירות לעבר הדרג המדיני. "אם משגרים טילים בטפטופים לשם, צריך להגיב כאילו זה ירי לעבר תל אביב וירושלים. הם צוחקים עלינו שם ואנחנו מאבדים את כוח ההרתעה", הוא אומר.

עוד מדגיש בן גביר את כוח העמידה של תושבי עוטף עזה הנכונים להמשיך ולספוג כל עוד המערכת המדינית מורה לצבא להכריע את חמאס.

"אנחנו צריכים קודם כל למוטט את שלטון חמאס. אנחנו צריכים לעשות את החשבונות שלנו. שהם יסתדרו בעצמם. דואגים להם לסיוע הומניטארי ולאוכל. איזו מדינה מעבירה סיוע הומניטארי כשיורים על אלה שמעבירים את האוכל?", הוא שואל וקובע כי אם הוא עצמו יהיה שר בממשלה אחד התנאים שלו יהיה שינוי הקונספציה בהיבט זה של העברת כספים וסיוע לרצועת עזה.

"צריך לומר את הדברים. צריכה להיות מטרה, לחזור לגוש קטיף וצפון השומרון וכל המקומות שאיבדנו אותם. כשהיינו שם לא היו טילים על באר שבע ואשדוד", אומר בן גביר הסבור כי ההרתעה צריכה לחזור עוד קודם החזרה לגוש קטיף, והרתעה זו מתבצעת על ידי שיטוח השכונות של חמאס. "צריכים קודם כל לא לרחם על האויבים שלנו. מי שלא אויב, אהלן וסהלן, אבל מי שפוגע בנו, בין אם הוא בעזה ובין אם הוא שייח' בלוד שמסית ומתסיס, מולו יד קשה כפי שהמשטרה יודעת לטפל".

על הזירה הפוליטית נשאל בן גביר אם יסכים להצעה בה הוא מתמנה לשר, אולי אף שר משפטים, בממשלה הנשענת על מנסור עבאס. "כבר הציעו לי להיות שר עם מנסור עבאס או בתמיכה שלו מבחוץ, אבל אני לא רואה שזה דבר לגיטימי", משיב בן גביר וקובע כי כל אותם מהליכוד שטענו שמדובר בפספוס הזדמנות אומרים היום שהוא ובצלאל סמוטריץ' צדקו בסירובם. על ביקורו של עבאס בבית הכנסת אומר בן גביר כי עבאס ביקר גם בכנסת של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, על אף שהפלג הוצא אל מחוץ לחוק. כמו כן הוא מזכיר את התבטאויותיו של מנסור עבאס על השאיפה לקבל את הנגב כולו.

"הוא רוצה לשלוט על מדינת ישראל ואנחנו רואים את התפיסה שלו על גיבורי אל אקצה שהוא לא מגנה אותם לאורך כל המבצע. יש כאן אנשים שפלים שיורים ורוצים לרצוח נשים וילדים והיום אני רואה שיותר ויותר אנשים מהליכוד, כולל שרים, שאומרים שצדקנו, שאי אפשר לסמוך על מנסור עבאס, לא בגלל שהוא ערבי אלא בגלל שהוא תומך בטרור".

בן גביר קובע כי מחומרים שהוא מקבל על התבטאויות של מנסור עבאס ותנועתו ברור שהיעד הוא כניסה למוסדותיה של המדינה עד הנקודה שניתן, ומשם להמשיך בחרב. "אין לי בעיה עם ערבים, אבל רע"ם הם אנשים שמקדשים את הטרור ותומכים בשהידים. מספר 2 שלו היה בטקס ההוקרה לעזמי בשארה וכשהם תבעו אותי השופט קבע שאני צודק. אלו אנשים שתומכים בטרור ובמחבלים".

לטעמו של בן גביר, לו היה מוכן גדעון סער להיכנס לממשלת הימין הרי שכיום הייתה כבר ממשלת ימין מתפקדת. על החיבור הפוליטי עם הציונות הדתית ו'נעם' אומר בן גביר כי אמנם ישנם חילוקי דעות אך שלוש המפלגות רואות עין בעין את מרבית הדברים. להערכתו לו יתקיימו בחירות כעת המפלגה תגיע לכדי עשרה מנדטים, בעיקר לאחר שהעמדות שמציגה הסיעה מוכיחות את עצמן ומתקבלות מאוד בציבור הישראלי.

על יחסיו עם ראש הממשלה מספר בן גביר כי לצד ההערכה שהוא רוחש כלפיו הרי שכאשר יש לו ביקורת על התנהלות נתניהו הוא אומר אותה, כפי שהיה כאשר החליט להקים את לשכתו בשכונת 'שמעון הצדיק' ולא להיענות לבקשות נתניהו לעזוב את המקום, ובסופו של יום המשטרה הציבה במקום תגבור שהוביל לשבת השקטה ביותר שחוו התושבים מאז הגיעו למקום.