נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות דוברות לשכת עורכי הדין

הרכב מורחב של שופטי בג"ץ קבע היום (ראשון) כי התיקון לחוק יסוד שאיפשר הגדלה של התקציב ההמשכי ב-11 מיליארד שקלים היה "שימוש לרעה בסמכות הכנסת".

התיקון לחוק, שכונה ''פשרת האוזר'' על שם יוזמו חבר הכנסת לשעבר צבי האוזר, אושר בכנסת הקודמת לאחר שבאוגוסט האחרון נדחה המועד האחרון הקבוע בחוק להעברת תקציב בכנסת.

השופטים לא ביטלו את החוק אך השמיעו ביקורת חריפות עליו והוציאו "התראת בטלות" שלמעשה קובעת כי אם יחוקק חוק דומה בעתיד - הוא יבוטל.

יו"ר הכנסת יריב לוין האשים כי מדובר באירוע מטורף, כלשונו, ובהפיכה שלטונית. "החלטת בג"צ להוציא התראת בטלות לחוק יסוד היא החלטה משוללת כל סמכות ומזעזעת. אנו עדים לאירוע מטורף כאשר קומץ של שישה אנשים מתכסים בגלימת המשפט כדי לבצע הפיכה שלטונית", אמר לוין.

''מדובר בהחלטה נעדרת כל תוקף, בהיותה מנוגדת לעקרונות הבסיסיים ביותר של ריבונות העם, הפרדת הרשויות ושלטון החוק. אעמוד במלוא העוצמה אל מול הנסיון לבטל את הדמוקרטיה ואגן על מעמדה ועל סמכותה של הכנסת", הבטיח יו"ר הכנסת.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסיעת הציונות הדתית תקף בחריפות את פסק הדין: "בג"ץ מבטל חוק יסוד מבלי להניד עפעף. כן, אתם קוראים נכון - חוק יסוד, וכדרכו, בתחכום ובלי להרגיז יותר מידי ולקומם את הציבור. זו 'רק' התראת בטלות. אבל העיקרון נקבע. עכשיו בג"ץ יכול לבטל את חוק הלאום ולמעשה כל חוק שלא ימצא חן בעיניו.

"מכירים את הפרדוקס התיאולוגי (המדומה) האם אלוקים יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים? אז בג"ץ. הכנסת תחוקק פסקת התגברות והוא יבטל, תפצל תפקידי יועמ"ש והוא יבטל, תשנה שיטת בחירת שופטים והוא יבטל. "שליט על" כל יכול. אז זהו שלא. הפתרון הוא פשוט - לא לציית לאבסורדים שלו. אין דרך אחרת. אין לבג"ץ ארנק או חרב. לנו, נציגי העם ושליחי הריבון, ברוך השם יש'', הוסיף סמוטריץ'.

יו״ר תקווה חדשה ח״כ גדעון סער אמר כי פסיקת בג״צ מחדדת את הצורך לחוקק את חוק יסוד החקיקה. "כללי המשחק החוקתיים חייבים להקבע על ידי הכנסת, כנציגת הריבון, ולא ע״י בית המשפט. ויפה שעה אחת קודם״, אמר סער.

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) תקף גם הוא: "פסק הדין של בג"ץ ניתן בחוסר סמכות. אין שום בסיס, בחוק או בחוק יסוד, שמאפשר לבג"ץ לתת הנחיות לכנסת כיצד לחוקק חוקי יסוד. אין מקום במדינת ישראל לשופטים המפרים את הצהרת האמונים שלהם למדינת ישראל ולחוקיה. המענה למקרה שכזה אינו בחקיקה אלא בהדחת שופטים הפוסקים בניגוד לחוק הקיים".

ח"כ איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) אמר כי ''המהפכה של אהרון ברק הגיעה היום לשיאה בפסק דין אקטביסטי, שמעביר את הכח האמיתי לידי בית המשפט העליון. הגיע הזמן לבצע רפורמה משפטית ובעיקר לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים. כל הפוליטיקאים שיגיבו היום כמה ההחלטה חמורה, אך לא ייתנו ידם לשינוי הרכב הועדה למינוי שופטים שותפים לפסיקה''.

שרת המשפטים לשעבר ח״כ איילת שקד טענה כי 'פשרת האוזר' היא קומבינה שלא הייתה צריכה לבוא לעולם, כהגדרתה, אך ''עדיין בית המשפט חרג מסמכותו, בפסיקה מקוממת, המהווה צעד נוסף בהפיכה שיפוטית. ושוב, החלוקה בין דעות השופטים בפסק הדין לא מפתיעה ומעידה כאלף עדים על הצורך בהמשך מינוי שופטים שמרנים שישמרו על עקרון הפרדת הרשויות״, אמרה שקד.

ח"כ אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם וחבר סיעת הציונות הדתית תקף את פסיקת בג''ץ ואמר "בג"ץ הניח היום את התשתית לפסילת חוק יסוד הלאום. מודיעים מראש: לא נציית לפסילה הקרובה של חוק הלאום. אין לכם סמכות".

בתנועה למשילות ודמוקרטיה הגיבו: ''פסיקת בג"ץ היום בדעתה של השופטת חיות שקבעה "התראת בטלות" לחוק יסוד שחוקקה הכנסת, היא צעד חמור נוסף של בית המשפט לקעקע את ריבונות העם והדמוקרטיה הישראלית. כאשר ביהמ״ש הפך למעשה למבקר אפילו של חוקי היסוד, ובכך ל'מחוקק העל' במדינת ישראל.

''אולם בג"ץ לא הסתפק במקרה הזה בהבהרת עליונותו על הכנסת, אלא אף הגדיל ועשה זאת תוך זלזול יוצא דופן בנבחרי הציבור, כאשר קבע כי למעשה, כאשר הכנסת מחוקקת "חוקי יסוד", היא לא באמת מתכוונת לחוקי יסוד, משל היו חברי הכנסת בורים שאינם מודעים למעשיהם.

''בנוסף, בחר בית המשפט להוציא התראת בטלות לחוק יסוד דווקא במקרה גבולי, בו נושא העתירה הפך תיאורטי לחלוטין, במקום לנהוג בחרדת קודש בבואו לדון בחוקי היסוד של מדינת ישראל. על המחוקק לשבור את הכלים במאבק הזה, לנוכח חוסר האחריות של בית המשפט ולקדם במהירות את חקיקת פסקת ההתגברות שכבר עברה בקריאה טרומית. זוהי שעת הכושר, ואולי ההזדמנות האחרונה לבצע שינוי באופן חוקתי, טרם שבג"ץ יבקש לעקר אפילו אפשרות זו מתוכן", הוסיפו בתנועה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו