תקיפה עם מל"ט. אילוסטרציה
תקיפה עם מל"ט. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

תשעה עובדים במפעל הפטרוכימי בעיר אספהאן נפצעו בסוף השבוע בפיצוץ שאירע במפעל.

על פי ה"גארדיאן" הבריטי במפעל הפטרוכימי פועל גם מפעל לייצור מל"טים של החברה התעשייתית לייצור מטוסים, המייצרת מגוון גדול של מטוסים ומל"טים עבור צבא איראן והכוחות הפרו-איראניים במזרח התיכון ובהם חיזבאללה וחמאס.

הפיצוץ המסתורי מגיע ימים ספורים לאחר שראש הממשלה נתניהו הציג שברי מל"ט ששוגר לעבר שטח ישראל במהלך מבצע "שומר החומות" וטען כי מדובר במל"ט מתוצרת איראנית.

סוכנות הידיעות האיראנית IRNA ציטטה את מנסור שישפורוש, ראש אגף ניהול המשברים במחוז המקומי, שאמר כי "הפיצוץ אירע בשעה 4 לפנות בוקר עקב סיבות לא ברורות שעדיין נחקרות כעת. תשעה עובדים נפצעו והועברו לבית החולים".

הפיצוץ הגיע גם שעות ספורות לאחר שנשיא איראן חסן רוחאני טען בסוף השבוע כי "המעצמות החתומות על הסכם הגרעין הסכימו להסיר את כל הסנקציות על איראן".

בתגובה הודיע מזכיר המדינה אנתוני בלינקן כי "אני חושב שאיראן יודעת מה היא צריכה לעשות כדי לחזור לעמידה בהסכם הגרעין מצידה. מה שעוד לא ראינו זה האם איראן מוכנה לקבל החלטה לעשות את מה שהיא צריכה לעשות. זה המבחן ואין לנו עדיין תשובה לכך".

כזכור, בשנים האחרונות אירעו מספר פיצוצים מסתוריים במתקני הגרעין ומפעלים ליצור נשק באיראן, כאשר השלטונות בטהרן ניסו בדרך כלל להמעיט בנזקי הפיצוצים ולטעון כי מדובר בתקלות בלבד.

כאמור, איראן חשפה כלי טיס זעיר ללא טיס, שנקרא "עזה", כמחווה לרצועת עזה שהתמודדה עם מתקפה ישראלית במשך 11 ימים.

מדובר על מל''ט רחב גוף שיכול לבצע משימות מעקב, לחימה וסיור עם משך טיסה של 35 שעות. לפי המשטר המל"ט מסוגל לשאת עד 13 פצצות ולטוס בגובה של 35,000 רגל.