הנהלת ארגון בתי הכנסת סיירה בלוד: "אין לעבור לסדר היום על חילול בתי הכנסת"

יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת דוד בן נאה: "אסור לנו לעבור לסדר היום על הפגיעה וחילול בתי הכנסת. זהו אירוע מהחמורים בתולדות עמינו. כעת המשימה של כולנו היא לחזק את העיר לוד ככל שנוכל. זו הציונות העכשווית".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בסיון תשפ"א

הנהלת ארגון בתי הכנסת סיירה בלוד: "אין לעבור לסדר היום על חילול בתי הכנסת"-ערוץ 7
באולם מועצת העיר
צילום: הארגון העולמי של בתי הכנסת

הנהלת הארגון העולמי של בתי הכנסת ערכה סיור סולידריות וחיזוק בעיר לוד בעקבות הפרעות בעיר וחילול בתי הכנסת על ידי ערבים, לפני מספר ימים.

הסיור התקיים בהדרכת יו"ר מרכז ''אדרבה'' בלוד יאיר ליברמן ובליווי תושב העיר ויועץ לארגון אברהם גרינוולד.

בפתח הסיור תיאר ליברמן את הפרעות והאירועים החמורים שאירעו בעיר והציג תיעוד מהנעשה בעיר. חברי הארגון ביקרו בבתי הכנסת השרופים ואלו שנפגעו במהלך המהומות – בדגש על שכונת רמת אשכול בה חוללו כעשרה בתי כנסת.

משם המשיך הסיור למכינה ולבית הספר שהוצתו בשכונה – שם הציג להם הרב נעם דרייפוס, מנכ"ל המכינה ותלמוד התורה, את הפגיעה החמורה במקום ואת ההשפעה על "יחסי השכנות" עם התושבים הערבים כיום.

לאחר מכן, התקיים שיח על "היום שאחרי" עם רב הגרעין הרב ישראל סמט והרב יהודה אלטשולר מהמכון הגובה לתורה באוניברסיטת בר אילן ומראשוני חברי הגרעין שהגיעו לעיר לפני כ-25 שנה.

משם המשיך הסיור לעיריית לוד, למפגש משותף עם ראש העיריה יאיר רביבו ומנכ"ל העיריה אהרון אטיאס. בשיחה דנו לגבי שיתוף הפעולה העתידי בין הארגון העולמי של בתי הכנסת לבין עיריית לוד כשהארגון יחד עם "המזרחי העולמי" העלה מספר כיווני סיוע אפשריים לחיזוק וסיוע לעיר בטווח הקצר וכן בשנים הקרובות.

בפגישה הדגישו חברי הארגון כי אל לעיריה לעבור לסדר היום על חילול וביזוי בתי הכנסת. בתום הישיבה סוכם עם סגן שר הביטחון והדתות לשעבר הרב אלי בן דהן כי ירכז את הקשר והמשך הפעילות של הארגון מול העיריה.

הסיור הסתיים במושב חדיד בביקור תנחומים אצל משפחתו של יגאל יהושע שנרצח בלינץ' בעיר במהלך המהומות.

בסיור השתתפו יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת דוד בן נאה, מנכ"ל המזרחי העולמית הרב דורון פרץ וסמזכ"ל התנועה ומזכ"ל בני עקיבא העולמית הנבחר אוהד טל, מנהל ה-RCA בישראל הרב ראובן טרדבורקס, סגן שר הבטחון והדתות לשעבר הרב אלי בן דהן, מנכ"לית "עשה לך רב" עדי סמסון, חברי הנהלת הארגון מנכ"ל קרן אחדות עופר מרום, ד"ר יעקב הדני וד"ר יצחק דהן.

יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת דוד בן נאה: "אסור לנו לעבור לסדר היום על הפגיעה וחילול בתי הכנסת. זהו אירוע מהחמורים בתולדות עמינו. כעת, המשימה של כולנו היא לחזק את העיר לוד ככל שנוכל. זו הציונות העכשווית. אנו נקיים כעת קשר רציף עם עיריית לוד ויחד עם תנועת המזרחי העולמית נפעל בכל דרך- הן מול הקהילות בישראל והן מול הקהילות היהודיות בתפוצות- על מנת לסייע לעיר אחרי הימים הקשים שעברה".

מנכ''ל תנועת המזרחי העולמית הרב דורון פרץ: "אל מול האירועים הבלתי נתפסים שהתחוללו בלוד הגענו להביע סולידריות ותמיכה בתושבי העיר. אנחנו מביאים איתנו את תמיכתן של קהילות יהודיות רבות ברחבי העולם העומדות בימים אלו כמו גם בכל ימות השנה לצד מדינת ישראל ואזרחיה."