בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 התייחס היום (ראשון) השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה להתפרעויות ולאירועים האלימים בערים המעורבות.

"היו רבים מדי מקרב החברה הערבית, בעיקר צעירים, שהרימו יד על מדינת ישראל", אמר אוחנה, "האש כובתה אבל הגחלים עדיין לוחשות, המצב יכול להסלים ברגע".

עוד אמר אוחנה כי "זה הרבה מעבר לפשיעה בחברה הערבית. להפריד בין הנושא של הפשיעה לבין ההתקוממות הלאומית שראינו. חלק גדול מהפורעים היו בעלי עבר פלילי, אבל הסנטימנט שעבד פה הוא סנטימנט לאומי אנטי-ישראלי".

באותו נושא התייחס השר גם למתיחות מול המפכ"ל יעקב שבתאי, שאמר לאחרונה על האירועים האלימים כי "נמצה את הדין עם הטרוריסטים משני הצדדים". מיד לאחר דברי המפכ"ל תקף אותו אוחנה ואמר כי מדובר ב"התבטאות מקוממת". הערב אמר אוחנה כי יחסיו עם המפכ"ל מצוינים אך אמירתו היתה קשה.

"אני מגבה גיבוי מלא את המפכ"ל בפעולות שהוא עושה", אמר אוחנה. "מכיוון שהאמירה שלו הייתה פומבית גם הביקורת הייתה פומבית. זו הייתה אמירה קשה מאוד. בזמן שיש פרעות ביהודים ושריפת בתי כנסת – לדבר על כך שתפקיד המשטרה הוא לחצוץ בין הצדדים? היו פה פרעות שיהודים ביקשו לעשות בערבים? לא ראינו דברים כאלה. היה אירוע נקודתי בבת ים, אירוע חמור שבו מהר מאוד המשטרה שמה ידה על החשודים. הניסיון לייצר סימטריה פשוט לא מסתדר עם המציאות".

בריאיון התייחס השר גם לאסון במירון, ואמר כי הוא חושב שלא היה מחדל משטרתי באירוע. "אני חולק על טענה זו", אמר השר. "כשר לביטחון הפנים אני אחראי לבדוק האם הגופים תחת המשרד ביצעו את כל מה שהוטל עליהם.

"המשטרה ביצעה למעלה מחצי שנה דיונים וישיבות הכנה לקראת האירוע הזה. לקחה אותו בשיא הרצינות וכובד הראש. יותר מ-5,000 שוטרים הוקצו לאירוע. נשתף פעולה עם כל גוף בדיקה. כבר היום יש בדיקה של המשטרה, מח"ש ומבקר המדינה. אני באמת מנסה לבדוק האם יש משהו שהמשטרה יכלה לעשות כדי למנוע את האסון הזה. האירוע התקיים כמו שהוא התקיים בכל שנה".

מבצע "חוק וסדר" יוצא לדרך

בעקבות האירועים האלימים בערים המעורבות הערב הכריזה המשטרה על תחילתו של מבצע "חוק וסדר". כחלק מהמבצע אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב ומילואים יפעלו בעצימות גבוהה ובפריסה מקיפה ברחבי הארץ נגד המתפרעים, העבריינים וכל מי שהיה מעורב במאורעות, כדי למצות עמם את הדין.

המבצע צפוי להימשך שבוע, ויתמקד במעצר חשודים שהיו מעורבים בעבירות של פשיעה חמורה ולאומנית, החזקה וסחר באמל"ח, הצתות, עבירות רכוש, השתייכות לארגוני פשיעה ועבירות כלכליות.

מאות חשודים צפויים להיעצר. חלק מהיעדים שסומנו, על פי הודעת המשטרה, הם החזרת ההרתעה והגברת המשילות במקומות מועדים במדינת ישראל, לצד שמירה על ביטחונם האישי של אזרחי ישראל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו