עזה
עזה צילום: Rahim Khatib/Flash90

בעקבות מבצע 'שומר החומות' עסוקים האירופים, ולא רק הם, בשאלה כיצד ניתן להעביר מיליוני דולרים לשיקום הזירה האזרחית ברצועת עזה מבלי שהכספים יגיעו לידי חמאס שהוכח כארגון טרור. על הסוגיה שוחחנו עם עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, יו"ר ארגון 'שורת הדין'.

"רצועה שנשלטת על ידי ארגון טרור, בין אם ברצועה בדרום לבנון ובין אם ברצועת עזה, כל כסף מזומן יגיע לארגון הטרור ולכן אסור להעביר כסף מזומן", אומרת עו"ד דרשן לייטנר הקובעת כי המענה היחיד לכך הוא העברת בגדים, מזון, תרופות, חשמל וכיוצא באלה מבלי להזרים מזומנים שינוצלו על ידי חמאס להתחמשות הארגון.

"מדינת ישראל צריכה להחליט אם היא מוכנה לממן את הגוף שישלח עליה עוד 9000 טילים ויחפור עוד הרבה מנהרות", אומרת דרשן לייטנר הקובעת כי אם ישראל תמנע את הזרמת המזומנים לרצועה הלחץ הבינלאומי לא ישפיע על קהיר לפתוח את גבולה הדרומי של הרצועה להעביר לה כספים. "קהיר חזקה יותר מישראל, היא יודעת מה חמאס יעשה עם הכסף והם מגנים על האוכלוסיה שלהם, גם במחיר של לחצים בינלאומיים".

"ארגון טרור לא יכול להתקיים ללא כסף. גם אם יש הבטחות של הצבא והמדינה לפיקוח מעבר הכספים וגם אם יגידו שיעבירו את הכספים דרך הרש"פ, מה שלא יצלח כי החמאס לא יסכים להיות כפוף תחת הרש"פ, לא תהיה אפשרות לעקוב אחר הכסף", היא אומרת ומדגישה כי "גם אם הכסף יגיע לצורכי הצדקה, הדבר הזה משחרר משאבים לחמאס לעסוק בהתחמשות. כשזורמים מאות מיליונים לרצועה יורד חחמאס הנטל האזרחי לפרנס את האוכלוסייה שם".

לנוכח דבריה אלה שאלנו מה מביא את ישראל להעביר למרות הכול כספים לרצועה ולא מוצרים הומניטאריים. להבנתה מדובר ברצונה של ישראל להקטין את כוחה של הרש"פ וכדי שהדבר יקרה נדרש חמאס "מוקטן" ומוחלש שינשוף בעורפה. משום כך ישראל נענתה עד כה לדרישותיו להעביר אליו כספים ולא מוצרים. בדבריה שוללת עו"ד דרשן לייטנר את האפשרות לפיה הכספים עוברים לרצועה בעקבות לחץ אירופי. היא קובעת כי הלחץ האירופי אינו מתמקד בהעברת שטרות לרצועה אלא בשיקומה שמבחינת האירופים יכול להתבצע גם בהעברת מוצרים ושירותים.

ומה באשר לשיקום תשתיות? שיקום כזה יחייב לכאורה העברת כספים לרצועה ולא ניתן יהיה להסתפק בהעברת סחורות. גם כאן דרשן לייטנר סבורה שיש למצוא חלופות ובלבד לא להעביר כספים לידי חמאס. בין השאר היא סבורה שנכון להכניס לרצועה חברות בנייה חיצוניות, מה שיחייב אופרציה מעט מסובכת הכוללת גם אבטחה מול גורמי חמאס שינסו למנוע את כניסת החברות הללו, אך החלופה של חיזוק כוחו של חמאס תהיה גרועה הרבה יותר.