אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

דו"ח חדש של משרד התפוצות, הממונה על המאבק באנטישמיות והקשר עם התפוצות, מסכם ומנתח את המגמות בנושא האנטישמיות ברחבי העולם בעקבות המצב הביטחוני בישראל.

על פי הדו"ח, שנתוניו מתבססים על מערכת ACMS לניטור אנטישמיות ברשת שפיתח המשרד, במשך עשרת הימים מאז החלה המתיחות במזרח ירושלים, התפרסמו בטוויטר לבדה 250,000 פוסטים אנטישמיים ברשת על ידי כ-80,000 משתמשים. מדובר בעלייה של 200% בהשוואה לחודש שעבר, כאשר הנתון נחשב גבוה וחריג בפני עצמו.

"ימי השיא", במהלכם זוהתה פעילות אנטישמית חריגה, היו בשבוע הראשון ללחימה שהחל עם המהומות ביום ירושלים.

על פי גורמי המקצוע במשרד התפוצות, האנטישמיות לא נשארה במרחב הדיגיטלי בלבד, אלא קיבלה ביטוי גם בהפגנות שנערכו על ידי גורמים פרו פלסטינים מול בתי כנסיות ובתוך שכונות יהודיות, אשר בחלקם גלשו לאלימות ולפגיעה פיזית ביהודים. תופעה נוספת היא "הטורף הבודד" - אלימות של יחידים כלפי יהודים באופן רנדומלי ולא מאורגן. תופעה זו מצריכה את הקהילות היהודיות להיערך מחדש כדי להגן על עצמן, שכן אירועים מהסוג הזה לא ניתן לצפות מראש. האירועים הללו הוכיחו, כי פעילים אנטישמים אינם מבדילים בין יהודי לישראלי וכדי לפגוע במדינת ישראל הם יחפשו את היהודי הקרוב ביותר ויפגעו במדינה היהודית דרכו.

בניתוח גיאוגרפי, פריז היא העיר עם המספר הגבוה ביותר של מפיצי תכני שנאה אנטישמיים, ולאחריה הערים ניו יורק ולוס אנג׳לס. את דירוג המדינות "מובילה" ארצות הברית, אשר בתחומה אף אירעו מספר צעדות ואירועים פרובוקטיביים כנגד ישראל. צרפת, גרמניה ובריטניה מתבלטות אף הן בדירוג השלילי.

36% מהתכנים האנטישמיים פורסמו באנגלית, רק 21% מהם בערבית, 20% בצרפתית והיתר בספרדית, גרמנית ורוסית.

שרת התפוצות, עומר ינקלביץ', "כשהטרור מרים ראשו בישראל, האנטישמיים מרימים את ראשם נגד יהודים בתפוצות. אנו במשרד התפוצות עוקבים בדאגה עמוקה מאוד אחרי התפרצות גל האנטישמיות בעולם בשבועיים האחרונים. פעילים אלימים ואנטישמיים מנצלים את מתקפות חמאס כדי לסגור חשבון ולתקוף יהודים בחו"ל. במקום להתיר את קיום הפגנות השנאה והאלימות הללו, מנהיגי העולם חייבים לנקוט בפעולות מיידיות כדי להגן על אזרחיהם היהודים. הם חייבים להשמיע קול ברור וחד ובאופן מיידי המגנה את האלימות וקורא להגן על היהודים. לא ייתכן שבשם חופש הביטוי, דמם של אחינו בתפוצות יופקר! עלינו בישראל להבין שלצד החזית שנפתחה כאן נגדנו, נפתחו מאות חזיתות בידי פעילים אנטישמיים נגד קהילות יהודיות בעולם. יהודים מפחדים ללכת ברחובות, מורידים את הסממנים היהודים וסופגים מתקפות אלימות. כשם שאנו מצפים לקבל סולידריות מיהודי התפוצות בשעות קשות, כך גם עלינו לתמוך ולסייע לאחינו בתפוצות בימים קשים אלו".