אלוף במיל' גרשון הכהן
אלוף במיל' גרשון הכהן צילום: אלירן אהרון

מומחי צבא ומדיניות רבים רואים בהחלטה על הפסקת אש ברצועה החלטה שמגיעה מוקדם מדי, כזו שמעניקה לחמאס אפשרות להיערך ולהתחמש לקראת הסבב הבא שעוד יגיע. האלוף במיל' גרשון הכהן מתייחס לסוגיה בראיון לערוץ 7.

"מי שמצפה לסיבוב אחד והכרעה אחת חי בסרט שלא קיים כבר מאה שנה,, פותח האלוף במיל' הכהן וקובע כי "הכרעה מהסוג של הכרעת גרמניה היא אירוע ייחודי בהיסטוריה. מעטים המלחמות שהוכרעו כמו אז ב-45', הגעה למוקד השלטון של האויב, הכחדתו וסידור מחדש. רוב המלחמות אף פעם לא מוכרעות. דוד לא הכריע את פלישתים וכך ברוב המקומות בעולם".

עם זאת סבור הכהן כי ההישגים שהשיגה ישראל במערכה האחרונה חשובים. "להפסקת אש כמה צורות. יש הפסקת אש כמו ב'ענבי זעם', הבנות שבמידה מסוימת נוצלו לרעתנו בידי חיזבאללה, יש הבנות כמו ב'עמוד ענן' שנוסחו בידי תמיר פרדו אצל מורסי וגם הן נוצלו לרעתנו על ידי חמאס. ההבנות דועכות עד הפעם הבאה", אומר הכהן ומתייחס להישגיה המשמעותיים של המערכה:

"עדיין קשה לתאר את הישג של המערכה כי האויב עצמו לא בירר מה הדבר הזה אומר לו. המציאות אינה תכנית הנדסית, אבל ההישגים של צה"ל היו חשובים והם מאפשרים לצה"ל לייצר הבנות לסבב הבא. זה שלצבא יש יכולות כמו של חיל האוויר עדין לא אומר שהוא יכול להיות יעיל", אומר הכהן וקובע כי בניגוד למערכות אחרות בהן נותר צה"ל עם חימוש רב אך ללא בנק מטרות לשלבי המשך המערכה, הרי שבפעם הזו "צה"ל הצליח להיות רלוונטי ופגע בדברים מאוד משמעותיים, צבאית ופסיכולוגית".

"מלחמה זה לא פיזיקה אלא מכלול של אירועים שבתוכם תודעה ותפיסות. צה"ל למעשה הציב את תפיסת הלוחמה של חמאס בפני אתגר קשה ביותר, כי הם בנו תפיסה המבוססת על רקטות בטווחים ארוכים והם סוכלו על ידי כיפת ברזל, הם ניסו לבנות כוחות קומנדו שיעברו במנהרות או מעל הגדר לתקיפת המרחב האזרחי וזה נחסם לחלוטין בגלל המודיעין ובגלל הקיר המשמעותי שמימש את התקוות שנתלו בו, הם בנו מערכת שבאה לבטל את העליונות של צה"ל מהאוויר וגם זה לא הוכיח את עצמו. הם סברו שכאשר הם ברשת המנהרות המסועפת שלהם הם מוגנים מתצפית עילית ומפצצות. עצם זה שצה"ל הצליח להביא פצצות בצורה מדויקת לחלק מהמנהרות ולפגוע במי שנמצא שם זה מראה להם שהם בנו מערכת הגנה שהופכת את הרצועה למלכודת בעלת נקודות תורפה".

עוד מדגיש האלוף במיל' הכהן כי לציבור בישראל קשה לראות את ההישג מאחר והוא ממוקד בהגנה ולא בהתקפה, כפי שהיה במלחמת ששת הימים. הישג הגנתי הוא קשה לתפיסה והכהן קובע כי ישראל, בהתאם לדוקטרינת בן גוריון, השקיעה פחות מדי בהגנה לכל אורך שנותיה, והדבר היה בעוכרינו במלחמת יום כיפור. במקרה 'שומר החומות' "היו הישגים בהגנה, כולל מול הקומנדו של חמאס. זה לא מובן מאליו שהם לא הצליחו לפרוץ מהים או לפגוע באסדת הגז. הצי השישי הגדול פי כמה מצה"ל לא היה מצליח לעשות זאת".

לדבריו חשיבות ההישגים ההגנתיים היא בעיקר בהיות הישגים אלה בלימת המגמה של חמאס להתיש את העם בישראל, ולמעשה הישגים אלה מאפשרים לישראל ואזרחיה לצפות אל הנצח, כהגדרתו. "הם מנסים לייצר אצלנו ייאוש וחוסר תקווה בארץ וההישגים של צה"ל מאפשרים לנו את התקווה, את היכולת להמשיך ליצור לבנות ולהתיישב".

עוד מזכיר הכהן את דבריה של השרה לשעבר ציפי לבני בתקשורת הישראלית אודות הצורך לצאת כעת למערכה מדינית שאחריתה היפרדות מהפלשתינים. לטעמו של הכהן לבני אומרת את הדברים בשליחותם של אנשי אובמה היושבים כעת עמוק בממשל ביידן. להערכתו האמריקאים רואים את השאיפה להיפרדות וקידום רעיון שתי המדינות כחלק בלתי נפרד מהגיבוי שאותו נתן הממשל לתקיפות הישראליות ברצועת עזה. "ביידן מבין שהוא צריך לתת אור ירוק ללחימה כי הוא מבין שאי אפשר לדחוף לשתי מדינות בלי לתת גיבוי לתקיפה מהסוג הזה. הם הבינו שאי אפשר לדחוף את עם ישראל לנסיגות בלי לתת הגנה כמו כיפת ברזל".