פרופ' נדיר ארבר עם שרת הבריאות בגאורגיה
פרופ' נדיר ארבר עם שרת הבריאות בגאורגיה צילום: צוטנה צרתלי

שיתוף פעולה מיוחד נרקם בים המרכז הרפואי איכילוב לבין משרד הבריאות בגאורגיה. בית החולים יקדם יחד עם משרד הבריאות הגאורגי פיתוח של תרופה לנגיף הקורונה.

איציק משה, נשיא לשכת העסקים ישראל-גאורגיה תמך וקידם את הקשר הייחודי בים בית החולים למדינת גאורגיה.

לדברי משה, מלבד הערך הישיר שהרוויחה ישראל מקשר שכזה, שיתוף הפעולה בין המדינות מחזק את גאורגיה, מדינה ידידה שתמכה בין השאר באופן חד משמעי בישראל בתגובתה נגד הטרור חמאס, ומאידך מסייע להסברת ישראל וכמובן לייצוא ישראלי מכובד.

לאחר ביקורו בגאורגיה של פרופ' נדיר ארבר, שאחראי על פיתוח התרופה נגד קורונה, הנושא של הישגי הרפואה בישראל הצפיו את התקשורת הגאורגית. על פי התכנית, גאורגיה תשתתף בניסויים ותהיה בין הראשונות לרכישת התרופות.

משה ציין כי ההיענות של ראשי איכילוב לקידום הקשר עם גאורגיה נעשה בתמיכתו ועזרתו של משה קרסו שזכה לתודות מהממסד הגאורגי.

"הקשרים הכלכליים והמדעיים מהווים בסיס לגשרים עיקריים ביחסי המדינות", אמר משה בשיחה עם ערוץ 7. משה הוא גם יו"ר ארגון "בית ישראל" שעוסק בהסברה ציונית במדינות פוסט-סובייטיות.

משה נערך לכנס עסקים ישראלי בגאורגיה. לדבריו, "השנה הכנס יהיה חשוב עבורי במיוחד בגלל שתי סיבות: אחת, מכיון שהשנה יהיה יובל 25 שנה לפעילות הכלכלית של הארגון והשניה בשל הצורך בפתרון בעיות שהצטברו לאנשי העסקים הישראלים בעידן הקורונה".

איציק משה
איציק משה צילום: בית ישראל

"גאורגיה מדינה מרתקת עבור הישראלים במידה ונעשתה הכנה נכונה", הדגיש. "חשוב לציין שטרם מיצינו 20% מהפוטנציאל בקשרים בילטרליים הן בתחום קשרי התרבות, הן בתחום התיירות והן בתחום העסקים. לשכת העסקים מקדמת נושאי תרבות, חינוך, תיירות, מסחר, עסקים והשקעות. על כן היא הפכה לגשר יציב בין המדינות שדרכה עברו מעל 80% מהיוזמות הבילטרליות".

משה נבחר לאחרונה לממונה על הסחר וההשקעות בארגון הסחר הבין-לאומי ICC, תפקיד שיסייע עבורו לחזק את המשקיעים הישראלים והמשקיעים האחרים בגאורגיה. הוא מדגיש כי נעשים מאמצים להגנה על המשקיעים הישראלים. לדבריו, הקהילייה העסקית הישראלית היא כמשפחה אחת והצלחתה, לצד פתרון בעיות שוטפות, מהווה לתנאי עיקרי להמשך ההשקעות מישראל.