נגיף הקורונה
נגיף הקורונה צילום: איסטוק

האם נגיף הקורונה בכל זאת נוצר במעבדה בסין, בניגוד להערכות כי עבר אל בני האדם מבעל חיים?

ה"וול סטריט ג'ורנל" חושף כי דו"ח חדש של המודיעין האמריקני מגלה כי לפחות שלושה חוקרים שעבדו במכון לווירולוגיה בעיר ווהאן, שם התפרץ הנגיף לראשונה, אושפזו בחודש נובמבר 2019 לאחר שגילו תסמינים של קורונה.

כזכור, סין דיווחה כי המקרה הראשון של חולה קורונה מאומת התגלה בחודש דצמבר 2019, חודש לאחר האשפוז של שלושת עובדי המעבדה. כבר בתקופתו של דונלד טראמפ כנשיא פורסם דו"ח של המודיעין האמריקני שחשף את מחלתם של שלושת העובדים, אולם לא התגלה כי הם אושפזו בעקבות התסמינים הקשים.

חשיפת דו"ח המודיעין החדש מעלה ספקות לגבי הטענות כי הנגיף הועבר מבעל חיים אל בני אדם, וראשי ארגון הבריאות העולמי אמורים להתכנס בקרוב על מנת להמשיך בחקירה בנוגע למקור הנגיף.

על פי אחד המקורות המצוטטים ב"וול סטריט ג'ורנל" המידע החדש על אשפוזם על שלושת עובדי המכון לווירולוגיה בווהאן עוד לפני התפרצות הנגיף "הגיעה משותף בינלאומי והוא בעל פוטנציאל מאוד משמעותי, אך זקוק עדיין לבדיקה נוספת", אולם מקור נוסף אישר כי מדובר ב"מידע מוצק באיכות מעולה. זה היה מאוד מדויק. הדבר היחיד שלא התגלה הוא מדוע בדיוק הם חלו".

יואן ז'ימינג, מנהל המעבדה לבטיחות בווהאן, שהיא חלק מהמכון לווירולוגיה, הכחיש את הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל". "קראתי את זה, וזה שקר מוחלט. הטענות האלו חסרות בסיס. המעבדה לא יודעת על נתונים כאלו", אמר ז'ימינג.

גם דובר משרד החוץ בבייג'ינג, ג'או ליג'יאן, אמר כי "ארה"ב מקדמת את תאוריית דליפות המעבדה. לאחר ביקורי שטח וביקורים מעמיקים בסין, המומחים הסכימו פה אחד הטענה שמדובר בדליפה ממעבדה אינה סבירה לחלוטין".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו