מעבר סחורות בכרם שלום
מעבר סחורות בכרם שלום צילום: פלאש 90

באישור הדרג המדיני ובהתאם להנחיית שר הביטחון, הוחלט לאפשר החל ממחר (ג׳) הכנסת ציוד הומניטארי לרצועת עזה: ציוד רפואי, מזון, תרופות, ודלקים לסקטור הפרטי, דרך מעבר כרם שלום.

לפי שעה לא יתאפשר ייצוא סחורות מרצועת עזה. בנוסף, הוחלט לאפשר החל ממחר מעברם של חולים לטיפולים מצילי חיים, עובדי ארגונים בינלאומיים ועיתונאים זרים דרך מעבר ארז.

כמו כן, הוחלט על פתיחה של מרחב הדיג ל-6 מיילים ימיים, החל ממחר בשעה 6:00 בבוקר.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסר כי הצעדים האזרחיים הבסיסיים שאושרו על ידי הדרג המדיני, מותנים בהמשך שמירת השקט והיציבות הביטחונית.

פרופ' שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין ז''ל, הגיב: ''ההנהגה הישראלית פשוט איבדה את המצפן המוסרי שלה ואת היכולת להבחין בין טוב לרע. מכניסים ציוד לארגון טרור בזמן שהם מתעללים באזרחי ישראל ומשאירים אצלם את חיילי צה"ל שיצאו להילחם ולהגן על המולדת. זה אובדן ערכים מוחלט.

''אני קורה לשר הביטחון ולרמטכ"ל להתעורר מיד ולחשב מסלול מחדש. אזרחי ישראל לא יעברו על ההפקרות הזו בשתיקה. השיבו את הלוחמים לישראל לאלתר", דרש גולדין.

בתוך כך, ישראל צפויה לשנות את אופן העברת הכסף הקטרי לרצועה לאחר מבצע "שומר החומות". דיונים בנושא מתקיימים בימים האחרונים בדרג המדיני, כדי לבחון את המנגנונים המתאימים, וזאת מתוך רצון לחזק את הרשות הפלסטינית על חשבון חמאס בתום המבצע.

בתשובה לשאלת כאן חדשות בנושא אמר אתמול בני גנץ במהלך תדרוך לעיתונאים כי הם "בוחנים את אופן העברת הכסף הקטרי. אנחנו רוצים להציע שיטה טובה יותר להעברת הכסף, לפיקוח על פרויקטים. אנחנו בשעות אלה עובדים על המנגנונים וההצעות הרלוונטיות. לא נחזור למה שקרה קודם".

עוד אמר גנץ בנושא כי "ננהיג מדיניות מחזקת הרשות הפלסטינית ומשלבת את כלל השחקנים הבין-לאומיים, מארצות הברית, דרך מדינות אירופה, עבור דרך מדינות האזור, יותר רחוקות כמו מדינות המפרץ ויותר קרובות כמו ירדן ומצרים. אני חושב שצריך לתת תפקיד גובר לרשות הפלסטינית, לחזק אותה ביהודה ושומרון ולהשתמש בה ברצועת עזה".