אוהל יזכור ביד ושם
אוהל יזכור ביד ושםצילום: אלירן אהרון

מכתבים ששלחה מלה צימטבאום, אחת מסמלי הגבורה של מחנה ההשמדה אושוויץ, יוצעו היום (שלישי) למכירה פומבית במחיר פתיחה של כ-20 אלף שקלים. כך דווח בעיתון ''הארץ''.

המכירה מתקיימת חרף פסיקות בתי משפט מהשנים האחרונות שהקפיאו ועצרו מכירות פומביות מסוג זה, ועל אף מחאה ציבורית על הפגם המוסרי שבסחר בפריטים של קורבנות שואה.

המכירה מתוכננת להתקיים בבית מכירות בירושלים. אחד מבעלי בית המכירות אמר כי הוא מודע לכך ש"מכירתם של פריטים מסוג זה מעוררת תמיד רגשות מעורבים - ובצדק". הוא הביע תקווה שהמכתבים יגיעו למוסדות להנצחת השואה ויוצגו לציבור, ולא יימכרו לאדם פרטי שיעשה בהם ככל העולה על רוחו.

במוזיאון ''יד ושם'' קוראים שלא לאפשר מכירות של פריטים של קרבנות שואה. פריטים מקוריים נוספים של צימטבאום, אסירה שברחה מאושוויץ, נתפסה והוצאה להורג, שמורים בארכיון "יד ושם" ונגישים לציבור באתר יד ושם, בהם מכתבים, תצלום ועוד.

מ"מ יו"ר יד ושם, רונן פלוט: "יש טעם לפגם בסחר בפריטים, בחפצים ובמסמכים אישיים של קורבנות השואה או מתקופת השואה. אני קורא לבית המכירות שלא להוות פלטפורמה למכירות מסוג זה ולהציע למוכר לתרום את המכתב של מלה צימטבאום לאוסף יד ושם- הוא מקומם של פריטים מתקופת השואה, כאן הם נחקרים, עוברים תהליך שימור מקצועי כנדרש ומשמשים כעדות היסטורית למטרות מחקר, חינוך והנצחה".

כזכור, בשנה שעברה הורה בית המשפט המחוזי בירושלים על עצירת מכירה של פריט היסטורי והעברתו ליד ושם- פנקס של בית הדין במחנה העקורים בברגן בלזן, שהוגדר על ידי בית המשפט כהקדש ציבורי.