מפגינים למען ישראל בניו יורק
מפגינים למען ישראל בניו יורקצילום: שחר עזרן / ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית IAC

המערכה האחרונה ברצועת עזה העלתה את רף האירועים האנטישמיים ברחבי אירופה וארה"ב לגבהים חדשים. המזרחן ד"ר דרור מנור מציג כמה מהדוגמאות העיקריות למתקפות האנטישמיות ומעריך שאכן הפעם התופעה משמעותית בהרבה מבעבר.

על הגורמים העומדים מאחורי המתקפות סבור ד"ר מנור כי "מדובר באותם גופים שכבר שנים עושים את אותה עבודה שחורה, מדובר באותם ארגוני BDS, ארגונים אנטישמיים שישראל מכירה אותם כבר שנים. יש הרבה ארגונים שפועלים גם נגד אפרו אמריקאים, פליטים מאפריקה, היספנים, אסייתיים ואחרים. מדובר באנשים שיודעים שבמקומות שונים בעולם המצב הרבה יותר קשה בהיבט זכויות אדם, אבל במקום להתייחס לדברים הללו הם מתמקדים במצב הפלשתינים ותומכים בחמאס שעושה באוכלוסייה שימוש כמגן אנושי".

על כמה מהאירועים האנטישמיים מספר מנור: "בגרמניה יש מלחמה גדולה של הממשלה נגד התופעה. יש שם החרמות אנטישמיות ופעילויות אנטישמיות של ארגונים שמחכים להזדמנות שיקרה משהו בישראל כדי לפרוע ולתקוף. בבון, בדיסלדורף ובערים אחרות היו פעילויות של פגיעה בבתי כנסת, השחתת לוחות זיכרון לשואה וכו'".

"המשטרה המקומית קיבלה הנחיה ממרקל לפעול נגד הפעילויות הללו, ואכן רבים מהמעורבים נעצרו. בכירי הקהילה היהודים מאוד מודאגים ומבקשים תגבור השמירה והאבטחה במוסדות יהודיים".

עוד מוסיף ד"ר מנור: "בלונדון יש מגמה של מופרעים בריטיים מקומיים, חלקם מסוממים ושיכורים, שקיבלו דרבון מהמבצע בעזה. גברים ונשים יהודים מהמגזר הדתי בצפון לונדון הותקפו והוכו באלות. ניתנה הנחיה ללבוש כמה שפחות סממנים יהודיים, ממליצים שלא להגיע לסמטאות חשוכות שבהן הם עלולים להיות מותקפים. רשויות החוק מנסים להיאבק בתופעה".

עוד הוא מציין כי "היו מוקדים פחות רציניים באיטליה צרפת והולנד, אבל העיקר קורה בגרמניה ובאנגליה, שם יש חיבה מיוחדת לפגיעה בבתי כנסת".

והתופעות האנטישמיות אינן פוסחות על ארצות הברית: "בניו יורק ולוס אנג'לס, שבהן הרבה מאוד יהודים, גורמים אנטישמיים מחפשים מטרות נוחות כדי לפגוע בהם. קרו מקרים שהגיעו למסעדות, שאלו אם יש יהודים וכשזיהו יהודים תקפו אותם. המנגנונים הפדרליים פועלים למגר את התופעה הזו".

על היקף התופעה בעקבות המערכה האחרונה אומר ד"ר מנור כי אמנם אין בידיו הכלים לחקור ולאמוד את האירועים ומספרם, "אבל נראה שזה יותר גדול מבעבר. היו תופעות אחרי המבצעים הקודמים אבל זה נראה שהפעם זה עבר עוד כמה שלבים הלאה, אולי בגלל העוצמה של המבצע".