הר הבית
הר הבית Photo by Yossi Zamir/Flash90

מסתבר שעל אף חשיבותו ההיסטורית לעם היהודי, מדינת ישראל אינה כוללת את הר הבית ברשימת המקומות הקדושים הכוללת את הכותל המערבי, קבר רשב"י, יד אבשלום ועוד.

חברת הכנסת מאי גולן מהליכוד, יו"ר השדולה למען הר הבית, העלתה הצעת חוק שתכלול את ההר ברשימה. על המשמעות המעשית והעקרונית של המהלך ועל העובדה שעד כה ההר אינו ברשימה שוחחנו עם חברת הכנסת גולן.

אז איך קרה שהר הבית אינו כלול ברשימת המקומות הקדושים? "זו סוגיה תמוהה", משיבה חברת הכנסת גולן. "בלתי הגיוני שכל המקומות האחרים הם חלק מהמקומות הקדושים, אבל הר הבית, שהוא הקדוש ביותר לעם היהודי ומסמל את עצמאות העם היהודי, לא כלול במקומות הקדושים. זה דבר חשוב כחלק מהמשילות שלנו".

לטעמה ולהערכתה של גולן כיום "יש רוב לעניין הזה בכנסת. גם מי שלא חושב שנכון להתפלל ולעלות להר הבית וגם אדם לא דתי צריך להבין שהר הבית הוא סלע קיומינו".

האם יתכן וההר אינו ברשימה בשל חשש ביטחוני כזה או אחר מהסלמה אזורית ומקומית? לטעמה של גולן מדובר ב"סיבה מומצאת שאינה קיימת", כהגדרתה. "זה בלון מנופח של איום שלא קיים". לדבריה הוצאת ההר מהרשימה מעניקה לגיטימציה לפורעים ברברים להמשיך ולהפוך את הר הבית לטריגר לפרעות, פוגרומים ואניתיפאדות.

"אני שמחה שההר נפתח לתפילת יהודים, אבל במדינת היהודים אם לא יהיה חופש פולחן ותנועה במקום הקדוש ביותר אין לנו זכות קיום במדינה הזו", קובעת גולן ומוסיפה: "אני לא אומרת זאת כמי שמתיימרת להגיד לאנשים אם לעלות או לא. השדולה נועדה לאפשר חופש פולחן לכולם. זכויות יהודים נרמסות ונדרסות ברגל גסה וערבים מחללים את המקום ברגל גסה".

עוד היא מציינת כי גם מערת המכפלה אינה ברשימת המקומות הקדושים. על המשמעות המעשית של החוק שהיא מבקשת להעביר בכנסת, אומרת חברת הכנסת גולן: "העניין המהותי הוא שהחוק יבטיח מאסר וקנס כספי לכל מי שיחלל את קדושת המקום. היום יש חילול עצם מצד הפורע הערבי. נבטיח את מניעת ביזוי המקום. זה גם יחייב חופש גישה למקומות הללו. המשמעות היא קביעת נהלים ותקנות ברורות לגבי המקום".

"יש כנראה מי ששכח שישראל היא מדינת היהודים ולא יתכן שבאיומי סרק יאיימו עלינו, וגם אם יקרה משהו, כמדינה ריבונית אנחנו צריכים להתמודד גם אם קורה משהו בעקבות חופש התנועה היהודית".

לשאלתנו מציינת גולן כי לא נועצה עם ראש הממשלה לפני שהגישה את הצעת החוק, אך לפי שעה גם לא קיבלה כל אמירה או תגובה שלילית מכיוון לשכתו להעלאת החוק. גולן משוכנעת שאם היה משהו מפריע לנתניהו בחקיקה זו הדברים כבר היו באים לידי ביטוי.

"אני לא רואה כאן צורך למאבק. אני מקדמת את העניין מהרגע הראשון שנכנסתי לכנסת. לא הסתרתי את עמדתי ולא קיבלתי אמירה לא ראויה, לא מצד אף אחד מהח"כים, גם לא המתנגדים". לזאת היא מוסיפה ומעריכה כי הסיבה האמתית שמנעה את הכללת ההר ברשימת המקומות הקדושים אינה חשש מעימות עם הירדנים או עם גורמים אחרים, אלא היעדר רוב ימני של ממש בכנסת. "הציבור אומר שהוא מצביע ימין אבל לא מקבל ימין בפועל, ואכן לא היה עד עכשיו רוב ימני אמיתי בכנסות האחרונות ב-12 השנים האחרונות, כך היה בגלל ליברמן, בגלל כחלון שמנע חקיקה ובגלל אחרים. היום יש רוב ימני בכנסת".

על עמדת המפלגות החרדיות בסוגיה היא אומרת כי אמנם "לסיעות החרדיות יש בעיה הלכתית לעלות להר, אבל קשה לי להאמין שהם יתנגדו לכך שההר ייחשב ברשימת המקומות הקדושים".

האם היא ערוכה להגדרתה כפירומנית המציתה ומסיתה את המזרח התיכון כולו? חברת הכנסת גולן לא רואה לכך כל סיבה. "לא הייתה הסתה או התלהטות סביב ההר בכל הפעילות שלי מזה כשנתיים. אנחנו לא רוצים לדרוס זכות של מישהו אחר, אלא ליצור שיוויון בהר. אין כאן גרם של הסתה", היא אומרת ומציינת את מי שהיא רואה כמסיתים האמתיים סביב ההר: "איימן עודה ואחמד טיבי מסיתים את הציבור הערבי עם שקרים על ירי של יהודים ושוטרים על מתפללים בהר הבית. ההר הופך לטריגר לפרעות וזה לא אומר שאנחנו צריכים להרכין ראש בפני האיומים הללו".

עוד היא מעריכה כי גם במידה ויעלה בידה להעביר את החוק תישאר עוד מערכה נוספת בזירה המשפטית מול בג"ץ שיבקש לבטל את החוק. לשם כך, היא אומרת, יש לגבש ממשלה ימנית רחבה ששמה פוליטיקה זולה ודמגוגיה בצד ורואה את טובת העם. דבריה אלה שולחים אותנו לשאלה הפוליטית, האם היא רואה את גדעון סער משנה את עמדתו בימים הקרובים ומצטרף לממשלת נתניהו.

"גדעון סער התבלבל. הוא שכח למה הוא נכנס לחיים הפוליטיים. הוא נכנס לקידום האידיאולוגיה והערכים שאכפת לו מהם, ולכן חרמות ושנאה אישית צריכים להיות בצד". לטעמה לאחר שישראל צלחה את משבר הקורונה ועברה תקופה קשה של פרעות ומערכה צבאית השעה אינה להתקוטטויות שיובילו למערכת בחירות חמישית אלא לזניחת שנאות וחבירה לממשלה ימנית. בשולי הדברים היא מוסיפה כי "העם לא טיפש. אם יגררו אותנו לבחירות בתקופה קשה כזו הם ישלמו על כך פוליטית".

במהלך החקיקה החלה חברת הכנסת גולן לאחר שארגון 'בידינו-הקרן למורשת הר הבית' העלה את הנושא לסדר היום ואסף מאות חתימות של אזרחים שקראו לתיקון החוק. תום ניסני, מנכ"ל 'בידינו-הקרן למורשת הר הבית', מסר כי "דווקא לאחר אירועי החודש האחרון, אני שמח שהצעת החוק הנכונה הזו הוגשה ותקדם את סיום העוול ההיסטורי בו הר הבית נשכח ולא נכלל בחוק המקומות הקדושים, כאשר אתרים אחרים בכל רחבי הארץ כן נכללו. זה עוול גדול שאנחנו בדרך לתיקונו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו