ג'ו ביידן
ג'ו ביידןצילום: רויטרס

הבית הלבן הודיע אחר הצהריים (שלישי) כי פגישת הפסגה של הנשיא ג'ו ביידן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין תיערך ב-16 ביוני בג'נבה, שוויץ.

זו תהיה הפגישה הראשונה של השניים כנשיאים. בהודעת הבית הלבן נאמר כי "שני המנהיגים ידונו בשורה של סוגיות בוערות, בשעה שאנחנו מבקשים לשקם את היציבות של היחסים בין ארה"ב לרוסיה ואת היכולת לצפות אותן".

בהודעת הקרמלין נאמר כי השניים ידונו ביציבות האסטרטגיה הגרעינית שבין שתי המדינות, כמו גם במגפת הקורונה ובסכסוכים אזוריים.

בתוך כך, מזכיר המדינה של ארצות הברית, אנתוני בלינקן, הגיע הבוקר לביקור ראשון בישראל ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ. בהמשך נסע בלינקן למוקטעה ברמאללה ונועד עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בהצהרה משותפת שנשא עם ראש הממשלה נתניהו אמר בלינקן כי ארצות הברית מחויבת לביטחון ישראל ולשיקום עזה. "הנשיא ביידן ביקש שאגיע לכאן בגלל ארבע סיבות: להפגין את המחוייבות של ארה"ב לביטחון ישראל, לבסס יציבות, לתמוך בסיוע הומניטרי דחוף ושיקום לעזה ולהמשיך לבנות את היחסים עם הפלסטינים והרשות", אמר בלינקן.

הוא הוסיף כי "ארצות הברית תומכת לחלוטין בזכותה של ישראל להגן על עצמה מול ירי רקטות חסר אבחנה". עוד אמר: "היו לנו שיחות מפורטות על צורכי הביטחון של ישראל, כולל התייעצויות עם ישראל על המשא ומתן לחזרה להסכם הגרעין עם איראן".