ד"ר אילת מזר
ד"ר אילת מזר צילום: אוריה טדמור

הארכיאולוגית והחוקרת ד"ר אילת מזר מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית הלכה לעולמה בגיל 64.

מאחורי ד"ר מזר מחקרים רבים ופורצי דרך, וחפירות ארכיאולוגיות ייחודיות שכללו את חשיפת ארמון דוד ואת חומת שלמה.

מזר, נכדתו של הארכיאולוג פרופ' בנימין מזר, הקדישה את חייה לחקר המקרא בהר הבית ובעיר דוד. היא היתה אם לארבעה ילדים ולבתה הבכורה קראה 'מידבא' על שם העיר שנמצאה בה רצפת פסיפס של מפת ארץ ישראל בגבולותיה הקדומים.

את עבודת הדוקטורט שלה כתבה מזר כתבה במכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית, על התרבות הפניקית, בעקבות חפירות שערכה באכזיב. רוב פעילותה הארכיאולוגית התרכזה בירושלים. היא חשפה בחפירות ירושלים את ארמון דוד, ואת חומת שלמה.

ממצא בולט מחפירותיה מימי הבית הראשון היא טביעת חותם של חזקיהו בן אחז מלך יהודה. ממצא חשוב מהתקופה הביזאנטית הוא מדליון זהב עם מנורה, שנמצא בסמוך לכותל הדרומי. כאמור אילת היא נכדתו של הארכיאולוג פרופ' בנימין מזר, שערך חפירות נרחבות באיזור הכותל.

מזר השתתפה בחפירות ארכיאולוגיות מגיל צעיר. היא לקחה חלק בחפירות עיר דוד בראשותו של יגאל שילה בשנות השמונים עוד כסטודנטית. את עבודת המסטר (תואר שני) היא כתבה על העופל בירושלים בתקופת הברזל והציעה בסוף שנות התשעים לחפור את ראש הגבעה מחדש.

בקיץ 2005 חשפה מזר את מבנה האבן הגדול בעיר דוד, ועל סמך התיארוך, המיקום והגודל העלתה את האפשרות כי המבנה שימש ארמונו של דוד המלך. בשנת 2010 חשף צוות ארכיאולוגים בראשות ד"ר מזר חשף קטע באורך 70 מטרים ובגובה 6 מטרים של חומת ירושלים מן המאה העשירית לפנה"ס.

בקטע החומה שנחשף בדרום הר הבית משולבים מבנים שונים ובהם: בית שער פנימי שדרכו נכנסו אל הרובע המלכותי של העיר, מבנה ממלכתי סמוך לבית השער, ומגדל פינה החולש על קטע ניכר של תוואי הקדרון. ב-2015 מצאה משלחת בראשותה בולה עם טביעת חותמו של חזקיהו המלך באזור העופל.

מזר גם גילתה חותמת המיוחסת לנביא ישעיהו, חשפה עשרות מטבעות מהשנה האחרונה למרד הגדול ומצאה שבר של לוח המהווה את המסמך הכתוב הקדום ביותר שהתגלה אי פעם בירושלים.

שר ירושלים הרב רפי פרץ ספד: "הצטערתי לשמוע על פטירתה של ד"ר אילת מזר. אילת היתה ארכיאולוגית בכירה שהקדישה את חייה לחקר המקרא בהר הבית ובעיר דוד. הממצאים שלה היו חותם להיסטוריה היהודית המופלאה שלנו בירושלים. ברוך דיין האמת''.

''ירושלים מזילה דמעה הערב", ספד סגן ראש העיר אריה קינג. "יהי זכרך ברוך, ידידתי, בת ירושלים ,הלוחמת למען זכותנו לחיות, לבנות, לפתח, לחפור ולחשוף את ירושלים. תחסרי לנו מאד. ד"ר אילת מזר זכרונה לברכה".

ההיסטוריון ד"ר מיכאל בן ארי כתב בטוויטר: ''אילת מזר, חוקרת מחוננת, והכי חשוב ציונית, יהי זכרה ברוך, חבל על דאבדין''.

ח"כ לשעבר יועז הנדל (תקווה חדשה) אמר כי הוא ''משתתף בצער המשפחה. אישה חשובה מאוד. מהחוקרות (והחוקרים) שתרומתן האדירה ללימוד תולדות העם וירושלים העתיקה תשאר לנצח''.