אסון הרכבל באיטליה
אסון הרכבל באיטליהצילום: פייסבוק

כלי תקשורת באיטליה מדווחים בצהריים (רביעי) כי איתן בירן בן ה-5 פקח את עיניו לראשונה מאז שנפצע קשה באסון קריסת הרכבל בצפון המדינה.

איתן התעורר וראה את דודתו הנמצאת ליד מידתו מאז האירוע הטרגי.

בתוך כך, הרשויות באיטליה עצרו שלושה חשודים המעורבים באחריות לתקרית – מנהל החברה המפעילה, מנהל העסקים וראש מערך ההנדסה. התובעת במדינה הודיעה כי השלושה נעצרו לאחר חקירה שהמשיכה עד לשעות הבוקר המוקדמות. לדבריה הגורמים היו מודעים לכך שהקרון נסע ללא בלמים תקינים החל מ-26 באפריל, ביום בו נפתח הרכבל מחדש.

באתר "לה רפובליקה" המקומי מדווחים שהתובעת המקומית הוסיפה: "זו הייתה בחירה מודעת שהוכתבה מסיבות כלכליות, והרכבל היה אמור להיות מושבת".

על פי הדיווח בכאן חדשות, הגורם להתרסקות הוא אותו חלק ברכבל בשם "מזלג", שהחזיק את בלמי החירום פתוחים - במטרה לעקוף תקלה שנמשכה במערכת הבלמים כבר חודש וחצי. אותו חלק ברזל הוא כנראה הגורם העיקרי להתרסקות.

מצבו של איתן בן ה-5 שנפצע קשה באירוע עדיין קשה אך יציב. הרופאים בבית החולים בטורינו ממשיכים בהליך הפחתת מינון התרופות המרדימות. מבדיקת ה-MRI שנערכה לו ביום שני לא נראה נזק נוירולוגי למוח.

האסון גבה את חייהם של חמישה ישראלים בני משפחה אחת: עמית בירן וטל פלג-בירן, בנם בן השנתיים תום וסבה וסבתה של טל - יצחק וברברה כהן.