פרעות תשפ"א: "השכנים הערבים בגדו בנו"

כינוס חירום בנושא החזקת נשק בלתי חוקי והמהומות בערים המעורבות. ח"כ שקד: במגזר הערבי החזקת נשק היא סמל סטטוס וצריך לטפל רק בכוח.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשפ"א

חבר הכנסת עמיחי שיקלי (ימינה) הוביל היום (רביעי) כינוס חירום במשכן הכנסת בנושא החזקת נשק בלתי חוקי והמהומות בערים המעורבות.

במהלך הכנס הובאו עדויות, נתונים וכשלים סביב האירועים החמורים וההתפרעויות הערביות ברחבי המדינה.

שרת המשפטים לשעבר ח''כ איילת שקד (ימינה) אמרה בדיון: ''בממשלה הקודמת, בה היה גלעד ארדן השר לביטחון פנים, השר ניסה לטפל בבעיית הנשק 'בטוב'. המדינה השקיעה חצי מיליון שקל בהסברה ובמודעות, ואספו שלושה נשקים.

"לצערי זה יעבוד רק בכוח. איך עושים את זה? אם לא תהיה חקיקה ייחודית, אין דרך להתמודד עם זה. להיכנס ולפשוט על בתים של אנשים, זה דבר קשה במדינה דמוקרטית, אבל החקיקה של היום פשוט לא מספיקה. צריכים לעשות מהלכים קיצוניים".

"במגזר הערבי, החזקת נשק זה גם סוג של סמל סטטוס, ולצערי הגענו לנקודה שצריך לטפל רק בכח", הוסיפה שקד.

קרן אשחר, תושבת שכונת רמת אשכול בלוד, סיפרה על המהומות בעיר: "חווינו שינוי מציאות מקצה לקצה. רצינו לחיות בדו קיום בין יהודים לערבים והמצב היום השתנה. היום כל סוחר סמים או משפחת פשע עלולים לשלוף את הנשק כלפינו''.

אשחר ביקשה מחברי הכנסת: ''תעשו משהו כדי לשנות את המציאות הזאת. המצב עבר מפלילי ללאומני. חייבים להשאיר את כוח מג"ב בעיר, אנחנו מבקשים הקמת כיתת כוננות לאור המצב. אנחנו מרגישים נבגדים מהשכנים הערבים שלנו''.

ח''כ יועז הנדל מסיעת תקווה חדשה הפנה אצבע מאשימה למפלגת הליכוד שנמצאת בשלטון בעשור האחרון: "יש כאן טיוח וזה לא עניין של החודש האחרון. חוסר המשילות קורה בעשור האחרון. זה הכל מתחיל בהנהגה. איבדנו את הריבונות ברחבי ארץ ישראל. יש אינטרס משותף לערבים ויהודים שלא יהיה נשק''.

''אנחנו צריכים לקדם ערכים ולא רק כן ביבי או לא ביבי. בעשור האחרון היה כאן ראש ממשלה אחד והכל מתחיל ברוח המפקד. כשנתניהו עסוק בתיקים 2000 ו-3000 אז מאבדים את הערכים והריבונות. זה לא קשור לממשלת ימין או שמאל. מעולם לא היה פער בין הצהרות על ימין לבין מה שקורה בשטח''.

לדברי הנדל, ''אם זה 'ימין חזק' אני לא ימין כזה. ימין שמוותר על הנגב והגליל ועל הערים המעורבות זה לא ימין. אל תדברו איתי על הממשלה הבאה, קודם תסבירו לי על העשור האחרון. אין רוח המפקד. יש לנו יכולת למצוא נשק באיראן אז כאן בישראל אין לנו? לאתרג את נתניהו זו לא תוכנית עבודה. מספיק עם הכסת''ח.

תא"ל במיל' אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים: ''מי שמחפש להרגיע מהר מהר, לא מבין את עומק הבעיה ואת הצורך לעשות טיפול שורש בכל מה שקשור לחתרנות הלאומנית האיסלאמיסטית והנשק הבלתי חוקי שקיים בחלקים מהחברה הערבית בישראל. אי טיפול חד ומתמשך, עלול לגרור את ישראל בעתיד למלחמת אזרחים''.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסיעת הציונות הדתית אמר בכנס: ''אי אפשר להצליח לטפל בתופעה של נשק בלתי חוקי בכלים הרגילים וחייבים לייצר הגדרה אחרת של המציאות. יש כאן כפירה בריבונות של המדינה וצריך לומר שמדובר במכת מדינה. צריכים כאן מנהיגות ולא לשים פלסטרים ולייצר סט כלים אחר לממשלה''.

אמיר אביבי הזהיר במהלך הדיון את נציגי ימינה ותקווה חדשה: ''אתם הולכים להקים ממשלה עם רע''מ והאחים המוסלמים''. דברים דומים אמרו נציגי מפלגת הציונות הדתית.

ח"כ עידית סילמן הגיבה "חלאס" וביקשה להתרכז בנושא הדיון. ח"כ ניר אורבך הציע לאנשי מפלגת הציונות הדתית ''תפסיקו לעשות פה סיבוב על כולם''. סמוטריץ' הגיב: ''מה חלאס, אתם הולכים להקים ממשלה שתסתמך על רע''מ''.