מוזיקה
מוזיקה iStock

תחייך אל העולם | רזיאל חי | חדשיר

התגלית החדשה בערוגה הים תיכונית מוציאה כעת פרח חדש; 'תחייך אל העולם', חדשיר גדוש באופטימיות נדושה לצד משפטים פופולאריים בלקסיקון שירי האמונה המזרחיים. לצד ווקאליותו הממכרת, לפחות פעמיים בשיר בא לידי ביטוי מנעדו הייחודי של חי, מנעד המתוח מטה ומעלה, צולל ומטפס על גבי ענני סלסולים גבוהים בכישרון רב.

כמו כן, בולט לטובה הלחן, מלא תפניות ותזזיות מלודית, כמו גם העיבוד האלקטרוני, פרי עמלו של מאור חיים שעשוע, שמפתיע בגיוון צלילי נכון ובגירויים מוזיקליים קטנים, סוכריות קופצות המנתרות אל האוזן מכיוונים שונים, לכל אורך שלוש וחצי דקות הקטע.

והערה לסיום, פיזור ה-ת' בתחילת מילות הציווי בשיר אינה בדיוק תקינה. על 'תדע' להיות 'דע', 'תזכור' להפוך ל'זכור' והשיא – 'תחייך', בצורתו הנכונה יהיה 'חייך'. לצד שלל שותפי החדשיר, מומלץ להכניס לרשימת השותפים ייעוץ לשוני.

מדוע למה ואיך | יהודה שמעה | קליפ

יהודה שמעה מסקרן. משהו בין שילוב של כוכבי הפלייליסט היהודי הנוכחיים – ישי ריבו, חנן בן ארי ועקיבא, לצד קול בסטייל עידן עמדי שעבר תכנות ממוחשב, כל זה כאשר המילים מקוריות וברמה גבוהה, הלחן מקורי וסוחף והעיבוד משתנה משיר לשיר, כך שהסגנון אינו ממוסגר בתוך ז'אנר מסוים.

לכאורה שמעה על מסלול המיינסטרים, כפי שהוא עצמו מצהיר בהודעת הקומוניקט ששחרר, אלא שקשה עד בלתי אפשרי לעקוב אחרי רצף ושטף המילים וכוונתן, בטח שלא 'לזמזם' את השיר או את הפזמון, מקסימום את המנגינה. למה ככה? קודם כל הגיית המילים על ידי שמעה אינה ברורה דייה, ניסיתי לפענח את מילות הפזמון שוב ושוב ורק אחרי שלוש האזנות גללתי את המסך אל תיאור השיר לקרוא את המילים, וגם שם לקח זמן לנסות ולהבין את כוונת המשורר "מדוע לשנות תנ"ך אם זה ידוע מכאן ואילך מכתב קבוע".

כמו כן, גם שמעה, כמו קודמו לטור זה, חוטא פה ושם בקטנות לשוניות. לדוגמה, "תצהיר עמדות באופן זה ישב אותם עמוק בדעותיך" – 'עמדות', לכן, כמובן 'אותן' ולא 'אותם'. אותו הטיפ – ייעוץ לשוני בסיסי שמתווסף לחבילת נותני השירות.

מעבר לנכתב ובהאזנה לשיריו הקודמים, היוצר יהודה שמעה סולל לעצמו דרך ייחודית ומרתקת שמבטיחה כי שמעו עוד יישמע למרחקים, בכישרון רב, בשירה חיננית ובשפה תקינה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו