עמנואל שילה
עמנואל שילהצילום: מירי שמעונוביץ

בשעה 23:30 בלילה נשמעה דפיקה בדלת ביתו של ל' בקריית מלאכי. בפתח עמד הרב יהושע פריאל, שביקש לדבר איתו בנושא אישי. "שמעתי שאתה נאלץ למכור את הבית שבנית בעמל רב כדי להחזיר חובות לאנשים שהלוו לך. אשתי ואני התרשמנו מהנכונות שלך לוותר על בית החלומות שבנית במו ידיך רק כדי לא להישאר חייב. יש לנו כסף פנוי מדירה שמכרנו כדי לקנות דירה אחרת. אנחנו רוצים להלוות לך אותו כדי שלא תצטרך למכור את ביתך. כאשר נמצא דירה ונרצה לרכוש אותה, תחזיר לנו את הכסף".

ל' התרגש עד דמעות מהאכפתיות של הרב פריאל, ועוד יותר מכך התפעל מהנדיבות של אשתו, ביתי פריאל, שיזמה את ההצעה. אבל ליבו לא מלאו לקחת בהלוואה כסף של משפחה המיועד לרכישת ביתה. הוא הודה על ההצעה במילים חמות אבל דבק בתוכניתו, מכר את הבית שבנייתו נשלמה אך לפני כמה חודשים, פרע את חובותיו ובנה לעצמו בית אחר.

ביתי פריאל, אחותי עליה השלום, הקימה עם בעלה יבדל"א את הגרעין התורני 'מרכז נריה' בעיר קריית מלאכי, השפיעה אור וטוב על סביבותיה, וכשהלכה לעולמה בגיל 46 הובאה למנוחות בבית העלמין המקומי בעיר שהייתה למרכז חייה. את סיפור הצעת ההלוואה המרגשת סיפר ל' באחד האירועים שהתקיימו לזכרה.

בימים שבהם גרעינים תורניים מוצאים עצמם תחת מתקפה המשלבת בורות ונבזות, יש בסיפור הקטן הזה המחשה למעט מפועלם המבורך של האנשים והנשים הנפלאים מהגרעינים התורניים.

עמנואל שילה

עורך ראשי, בשבע