ח"כ יבגני סובה: "זו לא ממשלת שמאל, זו ממשלת אחדות"

ח"כ סובה מ'ישראל ביתנו' מספר על ההסכמות עם 'יש עתיד': ביטול מונופול הרבנות על הכשרות, חוק גיוס, חוק תשתיות לאומיות ועוד.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשפ"א

חבר הכנסת יבגני סובה מ'ישראל ביתנו' מספר על הסיכומים שהושגו בין מפלגתו לבין 'יש עתיד' לקראת הקמתה של ממשלה בראשות יאיר לפיד.

"מדובר בסיכומים. בהנחה שתהיה ממשלה נחתום על הסכמים קואליציוניים בתוך מספר שעות", אומס חבר הכנסת סובה. "זה טוב שאנחנו מתקדמים. בניגוד למנדט של נתניהו שהחזיק בו 28 ימים ושום דבר לא התקדם".

"ממשלה לא מרכיבים בדקה האחרונה אלא צעד אחר צעד. התקדמנו עם יאיר לפיד", הוא אומר ומספר על הבנות בסוגיית כהונת ליברמן כשר אוצר. "סיכמנו לחוקק חוק לתשתיות לאומיות, מה שחשוב להזניק את הכלכלה. סיכמנו על בניית שני בתי חולים בגליל ובדרום".

עוד מציין סובה את ההסכמות בסוגיות דת ומדינה כאשר בין השאר מדובר בחוק הגיוס, "יש הסכמה רחבה בכנסת לגבי הגיוס, מלבד המפלגות החרדיות שמתנגדות לו ברמה עקרונית. מדובר במתכונת שהייתה מוסכמת גם על הליכוד וגם על יש עתיד וישראל ביתנו. חוק הגיוס צריך להתקבל. בג"ץ נתן דחייה לא כדי שנמשוך עם הדחייה הזו".

עוד הוסכם בין המפלגות על ביטול מונופול הכשרות של הרבנות הראשית, מה שלטעמו יקל על בעלי עסקים רבים שכלשונו "מלינים על הסחיטה הזו. מובן שהרבנות הראשית נשלטת על ידי המפלגות החרדיות וגם בזה השגנו הבנות". הסכמות נוספות נוגעות להשבת סוגיית הגיור לשיטתם של רבני ערים, מספר סובה.

חבר הכנסת סובה לא מתכחש לעובדה המספרית המותירה את גוש מפלגות השינוי עדיין ללא 61 מנדטים, והוא קורא לנפתלי בנט וגדעון סער להצטרף לממשלת השינוי אותה הוא מגדיר כממשלת אחרות אמתית. "מי שמגדיר אותנו כממשלת שמאל מעוות את המציאות. זה נרטיב של הליכוד ונתניהו שאומר שכל מי שלא איתנו שמאלן ובוגד. זה לא נכון. הממשלה הזו היא ממשלת שינוי שצריכה לייצב את המערכת הפוליטית".

בהתייחס לטענותיו של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' לפי אכן לא מדובר אלא בממשלת שמאל, אומר סובה כי הממשלה שבה היה סמוטריץ' חבר עם הליכוד והמפלגות החרדים היא זו שלא הייתה ממשלת ימין. "צריך לבחון לא במילים, אלא במעשים", הוא אומר ומזכיר שאת הנסיגות והוויתורים ביצעו עד כה לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל דווקא ממשלות הליכוד.

באשר לנתניהו עצמו הוא קובע כי דווקא הוא נקט בצעדים הרחוקים מאוד מעמדות הימין כדוגמת הקפאת הבניה ביהודה ושומרון, עסקת שליט, ההתנצלות בפני ארדואן, אי פינוי חאן אל אחמר ואי קידום סוגיות ימניות גם תחת ממשל טראמפ.

"הממשלה שתקום לא תהיה ממשלת שמאל אלא ממשלת אחדות", הוא שב וקובע. האם לנוכח הקושי להגיע ל-61 מנדטים ניתן לשער שאנחנו בדרך לבחירות חמישיות? סובה קובע כי בפוליטיקה הישראלית שבעה ימים הם נצח בו ניתן להרכיב ממשלה ולהפיל ממשלה. "אני מאמין שפשר לעבוד קשה ולהגיע להישגים לאור מה שקורה בחברה הישראלית ולנוכח האתגר האיראני שהוא הדבר החשוב ביותר. אין כאן שמאל או ימים. צריך לטפל באתגר הזה ולא לדבר על כך".

על החבירה האפשרית לרע"ם אומר סובה כי מי שהכשיר את רע"ם הם דווקא נתניהו והליכוד. עם זאת הוא מציין שאינו מקיים מו"מ עם רע"ם ולא הוא ולא ליברמן הם העוסקים בכך. שאלות שכאלה יש להפנות למי שאמורים לכהן כראשי הממשלה, נפתי בנט ויאיר לפיד.