החטא ועונשו

באירועי הפרעות האחרונים נכשלה המשטרה כישלון חרוץ והאחראים לכך נדרשים לסיים את תפקידם. דעה

אסף משניות , ט"ז בסיון תשפ"א

החטא ועונשו-ערוץ 7
אסף משניות
צילום: משה ביטון

הפיגוע שהתרחש ביום שני מול המטה הארצי של משטרת ישראל העיד יותר מכל דבר אחר על אובדן ההרתעה ואובדן השליטה של משטרת ישראל אל מול החברה הערבית. קשה לומר שמישהו מופתע מכך, לאור התנהלותה השערורייתית של המשטרה במהלך הפוגרומים של השבועות האחרונים.

משטרת ישראל עשתה ככל יכולתה לאבד את השליטה. זה התחיל בהתעלמות מוחלטת מקריאות לעזרה של תושבי לוד שהותקפו על ידי הפורעים הערבים, עבר להאשמת המותקפים שרק הגנו על עצמם והועמדו לדין והגיע לשיאו ביצירת הסימטריה הלא קיימת, שהפכה את תושביהן היהודים של לוד, עכו, יפו ועוד שורה של ערים מעורבות לעבריינים וטרוריסטים.

הקו של המשטרה היה מאוד ברור. ערב אחר ערב באולפני הטלוויזיה הסבירו דובריה הרבים של המשטרה שהמצב נמצא תחת שליטה, למרות שהוא היה רחוק שנות אור מכך. בזמן שבתי כנסת עלו בלהבות, היו עסוקים הדוברים השונים בצעקות על תושבי לוד שישבו לידם באולפנים שהם משקרים לציבור. בזמן שכבישים מרכזיים בדרום היו במצור עקב השתלטות של פורעים בדואים עליהם, הסבירה המשטרה שלא מדובר באירועים חמורים כל כך. בזמן שתושבים בצפון הארץ חיו במצור לילי עקב פרעות של ערבים, משטרת ישראל הייתה עסוקה בהרחקת תושבי לוד ורמלה מכיבוי השריפות שהציתו הפורעים בבתי הכנסת בעריהם.

מאחורי המחדלים הללו עומדת שורה של אנשים, כשבראש המערכת ניצבים המפכ"ל קובי שבתאי והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה. אך גם ידיהם של מפקדי המחוזות מעורבות עמוקות במחדל הגדול ביותר בתולדות משטרת ישראל. מחדל שצריך לתת עליו את הדין.

מאז כניסתו לתפקיד, שבתאי המשיך בקו שאפיין אותו לאורך שנותיו כמפקד מג"ב: יד קשה מול מתפרעים יהודים, יד רכה עד לא קיימת מול פורעים ערבים. העיתונאי אלחנן גרונר פרסם עוד בשנת 2019 את האלימות, אין דרך אחרת לתאר זאת, שהפעיל שבתאי נגד מתנחלים. לפעמים אפילו הוא בעצמו, כאשר פרץ לבית ביצהר בלא צו וחטף מצלמה מידו של אחד הנוכחים שצילם אותו ואת האירוע. לפעמים על ידי פקודיו, תוך התעלמות מוחלטת שלו מהאירועים.

כל הדברים הללו היו ידועים מראש לפני המינוי, וגם פורסמו ברשתות החברתיות, אלא שהסיפור שמכר לנו השר אוחנה היה ששבתאי דוגל ביד קשה בצורה שוויונית, ולכן הוא האדם הנכון כדי לשקם את משטרת ישראל. והנה במהלך הפרעות, אירוע שבאופיו הוא לב ליבה של פעילות מג"ב, נכשלה המשטרה כישלון חרוץ בהשלטת החוק והסדר, עד כדי כך שאזרחים נאלצו להקים מיליציות פרטיות כדי להגן על חייהם. ולא רק זה, אלא שהמשטרה עשתה ככל יכולתה למנוע מהם להגן על עצמם.

אחת המסקנות המרכזיות מהפוגרומים היא שהן שבתאי והן השר אוחנה לא יכולים להמשיך בתפקידם. הם לא ראויים לכך, הם כשלו ברגעים החשובים ביותר בתולדות משטרת ישראל, וכל עוד הם יהיו בתפקידם - אזרחי ישראל לא ירגישו בטוחים ברחובות, במיוחד בערים המעורבות. במדינה מתוקנת שניהם היו מניחים את המפתחות עוד בסוף השבוע שעבר, אבל ישראל אינה מדינה מתוקנת, וברור שהם לא יתנדבו לעזוב את תפקידם. לכן צריך לפטר אותם. הבעיה היא שלמי שיכול לעשות זאת, נתניהו, יש חלק מרכזי בתמונות הקשות שראינו בשבועיים האחרונים. לכן אין מנוס מכך שהציבור ישמיע את קולו וידרוש לפטרם, אחרת הם יישארו בתפקידם, עד למחדל הבא שנמצא כבר מעבר לפינה.