ח"כ ישראל אייכלר
ח"כ ישראל אייכלר צילום: חזקי ברוך

בשבוע שעבר ביקש שר הביטחון לדחות את השאילתה הדחופה שהגיש ח"כ ישראל אייכלר על המחסור בממ"דים, אך השבוע אישרה הכנסת את השאילתה.

"מדוע ראשי הרשויות מעכבים מיזמי תמ"א 38 שבמסגרתם התושבים יכולים להוסיף ממ"דים? שאל ח"כ אייכלר והתריע: "זו סכנת חיים".

סגן שר הפנים יואב בן צור השיב מטעם הממשלה ואישר שאכן קיים מחסור חמור בממ"דים בשכונות רבות בארץ. כן דיווח על נתוני הבנייה במסגרת תמ"א 38 והתחדשות עירונית שאכן לא נוצלו מספיק. בנוסף לכף, אישר שפקיעת תוקף המיזם יחול באמצע שנת 2022.

ח"כ אייכלר תהה מדוע מזכירות הממשלה ביקשה לדחות את תשובת שר הביטחון לאחר למועד שאחרי הפסקת האש, וכשהסתיימה המערכה גלגלה את השאלה למשרד הפנים? בו בזמן שהאחראי לביטחון האזרחים הוא משרד הביטחון ופיקוד העורף. "סגן השר אמר שראשי הרשויות רשאים לאפשר בניית ממ"דים בתמ"א 38 או בתכניות להתחדשות עירונית, אך מה לעשות והרשאית באל"ף הפכה לרשעית בעי"ן. הרשויות לא נותנות לתושבים להוסיף ממ"דים, מסיבות בירוקרטיות שונות ובכך מסכנות את חיי התושבים" הוסיף.

"מאז שמיגנו עד שבעה קילומטר, טווח הטילים התרחב כבר לארבעים ושבעים קילומטר. כחבר בוועדת משנה להגנת פיקוד העורף אני מכיר היטב את חומרת הבעיה. בשעתו הגענו יחד עם השר להגנת העורף לאשדוד אחרי שנפלו הטילים הראשונים בעיר. היו שם מבני חינוך במבנים ארעיים. אמרתי לו שאם נופל פה טיל, ה' ישמור מה שיקרה. הוא הורה מיד למשרד החינוך לבנות עשרות מבני חינוך מוגנים עד טווח של 40 ק"מ מעזה.

"מדוע פיקוד העורף לא לוקח אחריות על בניית הממ"דים החסרים?", תהה אייכלר במליאה והוסיף: "יש לחייב בניית ממ"דים לביטחון הציבור. הממשלה ביקשה בעבר חמישה מיליארד שקל למיגון העורף, אך כפי שציין מבקר המדינה רק שני אחוז מהתקציב אכן הוקצה".

ח"כ אוריאל בוסו ביקש להצטרף לדבריו של ח"כ אייכלר וסיפר מניסיונו האישי: "עמדתי בראשות וועדות תכנון שנים רבות. אני רוצה להאיר נקודה: דווקא בתקופה זו שראינו את הבעייתיות במחסור בממ"דים, יש חשיבות לזרז הליכי תמ"א. הרשויות עושות דין לעצמן ולא מאפשרות את התמ"א מסיבות שונות. על משרד הפנים לאכוף על ראשי הערים לאפשר הקמת ממ"דים במסגרת תמ"א והתחדשות עירונית, או במסגרות שונות אחרות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו