הפרקליטה סיפרה: ״הדמעות חונקות, בא לי לצרוח״

עו"ד שרית רייך אבניאל מפרקליטות מחוז ירושלים: כבר שבועיים שאני ׳לא רואה בית׳. שבועיים שאני מטפלת בלינצ'ים, ידוי אבנים, בקבוקי תבערה, הסתה בטיקטוק. גויסתי בצו 8.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ז בסיון תשפ"א

הפרקליטה סיפרה: ״הדמעות חונקות, בא לי לצרוח״-ערוץ 7
התפרעויות
צילום: Gil Eliyahu/Flash90

עו"ד שרית רייך אבניאל מפרקליטות מחוז ירושלים עובדת סביב השעון כדי להעמיד לדין את משתתפי הפרעות בערים המעורבות ולעשות זאת כמה שיותר מהר.

בפוסט בדף הפייסבוק שלה הוא כתבה בגילוי לב: ״אתמול בערב שקד שלי סירבה ללכת לישון בלי אמא שלה, אז נחום (בעלה - עב״פ) שם את הטלפון שלו בתוך הלול שלה, כדי שאוכל לשיר לה המלאך הגואל בשיחת וידיאו לפני השינה. כי הייתי עדיין בעבודה. מי זאת האמא המזניחה הזאת...

״גויסתי בצו 8. גויסתי יחד עם הצוות שלי (צוות מעצרים) והפרקליטות הפלילית כולה, כדי להלחם באלימות ובגזענות ולהביא את הפורעים לדין. 
כבר שבועיים שאני ׳לא רואה בית׳. שבועיים שאני מטפלת בלינצ'ים, ידוי אבנים, בקבוקי תבערה, הסתה בטיקטוק״.

בשבועיים האחרונים, צוות הפרקליטים בראשותה מגיש עשרה כתבי אישום מדי יום בגין עבירות ממניע גזעני, עבירות לפי חוק המאבק בטרור, עבירות נשק ועבירות נוספות.

רייך אבניאל ציינה כי הפרקליטים ״נלחמים על מעצרם של התוקפים, גם כשהם קטינים. כי גם קטין יכול להרוג. וכמובן גם ממשיכה לטפל בתיקים ה׳רגילים׳ של גברים מכים, פדופילים, סוחרי נשק וסמים, כי עולם הפשע לא יוצא לחופשה בזמן מלחמה״.

לדבריה למרות שהמצב בשטח נרגע לכאורה, העבודה של מיצוי הדין רק בתחילתה, בזכות העבודה המודיעינית המאומצת של המשטרה והשב"כ.

״׳המילואים׳ שלי לא מסתיימים בקרוב״, היא הוסיפה והתייחסה לביקורת על תיק הלינק׳ ביפו שבו לא צוין המניע הגזעני בכתב האישום. ״אני קוראת שהרשת סוערת וגועשת בגלל תיק אחד של לינ׳' שבו הוגש כתב אישום ללא מניע גזעני. ו׳איך זה יכול להיות (7 סימני שאלה)׳, ו׳הפרקליטים המנותקים האלה לא מבינים באיזה מצב המדינה נמצאת׳, וטיעונים מהסגנון הזה. וזה גם מתחבר לרעיון המופרך של ׳פרקליטות סמולנית שמנסה להפיל את שלטון הימין׳.

״ופשוט בא לי לצרוח״, היא מודה, ״בא לי להפיל את העט וללכת הביתה, לחבק את הילדים שלי, ולהגיד לעזאזל עם המדינה הזאת. בשביל מה אני צריכה את זה? הדמעות חונקות והעייפות הקשה גם לא עוזרת. 
אבל אז אני חוזרת הביתה. נותנת נשיקה על המצח לשקד הישנה כבר מזמן ונזכרת בשביל מה אני עושה את זה״. 

רייך אבניאל התייחסה לתיק הלחנת׳ ביפו וכתבה בהערת שוליים: ״אני לא מכירה את התיק של הלינץ׳ ביפו בבחור שדיבר באנגלית, כי זה במחוז אחר. אבל אני בטוחה שזו החלטה מקצועית שהתקבלה על פי הראיות והדין ובהתאם למגבלות הכוח של המשפט הפלילי המחייב הרשעה מעבר לספק סביר״.

היא הודתה לבעלה וכתבה בסיום הפוסט: ״אני לא יכולה לסיים בלי להודות לנחום אהובי, על ההתגייסות שלו למשימה, על הטיפול בבית, על אחרי צהריים בפארק עם כל יתר אמהות השכונה, ובמקביל דואג גם לי (את שותה? אוכלת?) והכל בסבלנות וחיוך. לא הייתי שורדת יום אחד בלעדיו. בתפילה לימים רגועים יותר״.