עורך דין. אילוסטרציה
עורך דין. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

אחת השיטות הנפוצות ביותר בתחום הניהול העסקי-שיווקי היא באמצעות זכיינות, בה רשת גדולה מעניקה זכויות לאדם אחר לבצע שימוש בכל סמלי המסחר ושיטות הניהול והמכירה שלה.

מקבל הזכויות קרוי "זכיין" והוא נהנה מכניסה מהירה לשוק תוך כדי הסתמכות על המוניטין של הרשת הגדולה, שמצידה מקבלת הזדמנות להתרחב תוך שהיא מקבלת תשלום מהזכיין בצורות שונות. על מנת שההתקשרות בין הרשת המזכה לזכיין תתבצע בצורה חוקית וברורה, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בנושא. באילו מקרים כדאי לפנות לעו"ד זכיינות? להלן 3 מקרים נפוצים.

ליווי משפטי של רשתות מזכות

רשתות שמעניקות זכיינות זקוקות לליווי משפטי על מנת לקבוע את תוואי הזכיינות והתנאים השונים אל מול הזכיין. בהסכמי הזכיינות נכללים כל התנאים שעל הזכיין לעמוד בהם וכמו כן, התחייבויותיה של הרשת המזכה כלפיו. הייעוץ המשפטי נוגע לדרכי התמורה שמקבלת הרשת המזכה (למשל, סכום חודשי קבוע, אחוז מהרווחים, התחייבויות לרכישת מוצרים ממחסן ראשי), שיקולי מיסוי, התנהלות בזמן משבר, קונפליקטים והפרת הסכמים, דרכי יישוב הסכסוכים, קביעת תוואי התמיכה בזכיין ועוד.

ככל שההסכם המוצע על ידי הרשתות יהיה מנוסח כהלכה, כך הן פחות חשופות לתביעות ולמעשה "מכוסות" מכל הכיוונים. יחד עם זאת, על ההסכם להיות מפתה דיו, על מנת למשוך זכיינים שיתרמו בסופו של דבר לגדילה והתפתחות הרשת. רשתות המעוניינות בייצוג משפטי של עורך דין זכיינות למעשה הולכות על בטוח, שכן עורך הדין מבצע בדיקה מקיפה אודות הזכיינים המועמדים, יכולותיהם הכלכליות ויכולתם להשיג חתימות ערבים.

ליווי משפטי של הזכיין

אדם אשר מעוניין להצטרף כזכיין לרשת קיימת ועומד בפני חתימה על הסכם זיכיון מול הרשת, חייב לבדוק האם ההשקעה הכספית הגדולה שלו אכן כדאית ולא תסבך אותו בצרות. עליו לקחת בחשבון כי כל רשת כזאת הינה בעלת גב כלכלי חזק ועורכי דין משל עצמה ושאי עמידה בתנאי ההסכם עשויה להביא להשלכות הרות גורל על עתידו הכלכלי, עם קנסות, חובות ואף ביטול הזיכיון.

עורך דין מנוסה בתחום הזכיינות יבצע את כל המאמצים על מנת לנסח הסכם כמה שיותר משתלם וכדאי עבור הזכיין, ינהל מו"מ אל מול הרשת המזכה, ינסח הסכמים גם אל מול הספקים השונים וכמו כן, יבצע בדיקות מקיפות על הרשת המזכה מבחינת יכולותיה הכלכליות, חובותיה ואפשרויות הצמיחה שלה. עורך דין מקצועי אף ידאג לנבור בתיקי תביעה כנגד הרשת המזכה וינסה לעלות על תהליכים שיש להסדיר בטרם החתימה על הסכם הזכיינות.

סכסוך משפטי

כמו כל התקשרות חוזית ארוכת טווח, גם יחסי הרשת המזכה והזכיין עשויים לעלות על שרטון ולהיקלע לסכסוכים כאלו ואחרים. עורך דין מומחה בתחום הזכיינות ידע לנהל את הסכסוך על הצד הטוב ביותר הן מבחינת הרשת המזכה והן מבחינת הזכיין, להציע הסכמי גישור, להגיש בקשות לפיצויים כספיים או בלית ברירה, תביעה משפטית להכרעה בבין הדין.

כאשר זקוקים לליווי משפטי בתביעות הקשורות לזכיינות או בתהליך רקימת השותפות הזכיינית החדשה, עורך דין שמואל גרנאי - מומחה לתחום הזכיינות, הוא הבחירה המומלצת ביותר. לאורך השנים משרדו של עו"ד שמואל גרנאי צבר מומחיות מקצועית רבה בתחום הזכיינות ומאחוריו אינספור רשתות מזכות וזכיינים מרוצים. צרו קשר לקבלת פרטים נוספים.