הבחירה איזו הבטחה להפר תלמד על סדר העדיפויות שלהם. סער ואלקין
הבחירה איזו הבטחה להפר תלמד על סדר העדיפויות שלהם. סער ואלקין צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

אם הסיוט הזה יהפוך למציאות, אם חלילה תקום כאן ממשלת בנט-לפיד בהשתתפות כל מפלגות השמאל, תוך הישענות על מנצור עבאס וחבריו ואולי גם על איימן עודה ואחמד טיבי, האשמה תיפול בעיקר על שלושה ראשי מפלגות מן הימין. בנימין נתניהו, נפתלי בנט וגדעון סער – הם יהיו האשמים.

בנימין נתניהו, בהתנהלותו האישית הבעייתית, הביא את עצמו למצב בו אנשים שקרובים אליו אידיאולוגית מסרבים לעבוד איתו ולשבת בממשלתו. עד כדי כך הם סולדים ממנו, שהם מעדיפים לחבור לשמאל הקיצוני ביותר. רשימת הבכירים שהיו בעבר מקורביו וכיום הם יריבים מרים שלו היא כה ארוכה, שגם מי שמכיר במעלותיו ומוכן לסלוח לשיגיונותיו לא יכול להכחיש שאת התסבוכת הפוליטית הקשה שלתוכה נקלע, נתניהו הביא על עצמו. לכך יש להוסיף את הפלירטוט הבלתי פוסק שלו עם האופציה של הקמת ממשלה שנשענת על מנצור עבאס, שסיפק תעודת הכשר לבנט ולסער לנסות להרכיב ממשלה כזאת משלהם, רק בלי הליכוד ונתניהו.

לגדעון סער אין אפשרות לקיים את כל הבטחותיו לבוחר. הוא הבטיח שלא יישב תחת לפיד ושלא יישען על מפלגות ערביות אנטי-ציוניות. הוא גם הבטיח שלא יישב תחת בנימין נתניהו. ההבטחות הללו התגלו כסותרות, וכעת נותר לו לבחור באיזו מהן לדבוק ואת איזו מהן להפר. אם סער וחבריו יילכו לממשלה עם השמאל ועם רע"מ והמשותפת, המשמעות תהיה שהם מעדיפים בחירה אישית ורגשית, בחירה בשנאה ובנקמה, על פני בחירה אידיאולוגית. סער, אלקין וחבריהם יוכיחו שיותר משהם אנשי ימין, הם פוליטיקאים קטנוניים שנותנים לרגשות אישיים להכתיב את בחירתם. החלטת בג"ץ השבוע לבטל את חוק היסוד של פשרת האוזר היא המחשה נוספת עד כמה קריטי שהקואליציה הבאה, שבין השאר תוביל את בחירתם של לא פחות מששה שופטי בג"ץ, תהיה קואליציית ימין. אם יחליטו ללכת לממשלה עם השמאל, לסער וחבריו יישמר מקום של כבוד בחברתם של בר-קמצא ודומיו, אנשים שבגלל עלבון אישי גרמו לאסון לאומי.

נפתלי בנט לא חדל מלזגזג, פעם שמאלה ופעם ימינה. במקום להתחייב לגוש הימין, הוא נושא ונותן עם שני הצדדים וחותר להגיע להסכם עם כל המרבה במחיר. אי אפשר להאשים רק אותו. נתניהו לא עושה לו חיים קלים. פעם מבטיח ופעם נסוג מהבטחתו. פעם מודיע על נכונות לתת לו את ראשות הממשלה כראשון ברוטציה, ולאחר מכן מקשיח את עמדתו, מסרב לרוטציה ונותן להבין שפניו לבחירות חמישיות שבהן צפויה לימינה מפלה. אבל את כל הסיטואציה הזאת אפשר וצריך לחסוך אם נפתלי בנט יוותר על שאיפתו ההזויה לקבל את ראשות הממשלה כשבידיו שבעה מנדטים בלבד. תרגילי סחטנות אינם תחליף לאמון הבוחר. מי שהכריז על עצמו מועמד לראשות הממשלה אך זכה בתמיכתם של ששה אחוזים בלבד צריך להכיר בכך שלא קיבל מנדט מהציבור להנהיג את המדינה. כך לגבי בנט וכך לגבי גדעון סער.

איילת שקד האשימה את בצלאל סמוטריץ' בכך שהתנגדותו להקמת ממשלה הנשענת על מנצור עבאס דומה לשריפת האסמים המיוחסת לקנאי המרד הגדול בתקופת הבית השני. אבל המערכה מול החמאס, והפרעות שפרצו בקרב ערביי ישראל ללא מחאה או גינוי של ממש מצד נבחריהם בכנסת, הוכיחו שסמוטריץ' צדק. הישענות על רע"מ היא צעד פסול, בין אם מדובר בממשלת ימין או בממשלת בנט וסער עם השמאל. אנשי הימין ששורפים אסמים באמצע המערכה במקום לשלב ידיים הם נפתלי בנט וגדעון סער. וגם נתניהו לא עושה מספיק כדי לכבות את הדליקה.

עוסק בצרכי ציבור באמונה

"אנו פוטרים אותך מ(ל)היות חבר בכל חברה או אגודה איזו שהיא. לך בשלום, ותנוח על משכבך בשלום, ותעמוד לגורלך לקץ הימים". לנוסח הקבוע הזה, שנאמר בסיומה של הלוויה, הייתה משמעות מיוחדת כשהוא נקרא השבוע מעל קברו הטרי של מנהלנו וחברנו הרב חנוך פיוטרקובסקי. בשבילנו ב'בשבע' הוא היה קודם כל מו"ל העיתון וחבר בכיר בהנהלתו. אבל במקביל היה חבר בהנהלות של עוד הרבה גופים, מוסדות ועמותות שביקשו את סיועו והשתתפותו. היה בו שילוב נדיר ומיוחד של ידע וניסיון מקצועי, חכמה ותבונה, ביחד עם תכונות ומידות טובות, שילוב שעשה אותו לשותף מבוקש, משמעותי ותורם בכל צוות חשיבה וניהול. הלווייתו נערכה השבוע בבית אל בנוכחות קהל רב, רבנים חשובים ואישי ציבור, במעמד שנראה ונשמע כמו הלוויה של אחד מגדולי הרבנים. הקהל הרב הזה הכיר והוקיר אותו מתוך מפגש עמו במעגלי העשייה הרבים שבהם נטל חלק. ויחד עם זאת שמו לא נודע ברבים, כי צנוע עד מאוד ומתרחק מן הכבוד היה חנוך פיוטרקובסקי.

על מה נבחר לספר במסגרת מוגבלת של כמה מאות מילים? אולי על מנהל בכיר שבמשך עשרות שנים וגם בימי מחלתו הקשה הקפיד יום יום להתחיל את יומו בתפילת ותיקין ובלימוד הדף היומי. אולי על מי שגם בהיותו בכיר המשתתפים בישיבת עבודה נהג להקשיב לכולם, לא להתפרץ לתוך דברי זולתו, ואף לבקש את רשות הדיבור בתנועה אופיינית של הצבעה, כאילו היה תלמיד בכיתה. על אדם ישר ונקי דעת שהדיר את עצמו מדיונים על תנאי העסקתו של בן משפחה שעבד במערכת העיתון, כדי להתרחק מכל חשש של קבלת החלטה מתוך נגיעות אישיות. הוא גדל והתפתח בעולם התורה, וגם לאחר שפנה לעשייה ציבורית נשאר איש של תורה בחייו הפרטיים ובפועלו הציבורי. פעל וסייע להקים ולקיים מוסדות תורה וחינוך בבית אל וגם הרחק ממנה. היה שותף במפעלים שונים בתחום ההתיישבות, במהפכה התקשורתית של ערוץ שבע והעיתון בשבע, כמו גם במפעלי צדקה וחסד רבים לטובת הפרט והכלל.

במשך שנות חייו חנוך היה מופת לאיך יהודי צריך לחיות. חייו ואורחותיו היו שילוב נדיר בשלמותו של תורה עם דרך ארץ. מידותיו הטובות – חריצות, יושר, צניעות, רדיפת שלום, הארת פנים, ראיית הטוב והכרת טובה, היו דוגמה ומופת.

בשלוש השנים האחרונות לחייו הוא היה מופת להתנהגות של אדם שמחלה ממארת מקננת בגופו. מתחילת הדרך היה מודע לחומרת מצבו, אבל לא נפל ברוחו. הוא ידע שזמנו קצוב, אבל עשה כל מאמץ רפואי נדרש כדי להאריך את משך שליחותו בעולם הזה. כשנשאל לשלומו מסר דיווח ענייני, כאילו היה איש מקצוע שמתאר את מחלתו של מישהו אחר. והמשיך בעבודתו הציבורית ובעבודת ה' שלו, הניח לפחות חשוב והתרכז ביותר דחוף וחשוב. בין השאר היה חבר בוועדה הציבורית שהצליחה במשימה הרגישה של בחירת רב חדש ליישוב בית אל, הרבה בזכות השתתפותו בה. הכיר תודה לריבונו של עולם על כל רגע שעוד ניתן לו, ולא חסך בהכרת טובה לצוות הרפואי ולכל מי שסעד אותו וסייע לו כשהמחלה החמירה.

האיש שהיה מופת בחייו היה מופת גם במחלתו וגם במותו. עד ימיו ושעותיו האחרונים, עד דכדוכה של נפש וכשהוא סובל ייסורים קשים, המשיך בעבודת ה' שלו. כאשר ביקשו בסטודיו של 'בשבע' לעצב מודעת אבל גדולה בהתאם לגודל תחושת האבדן, התברר שגם את הפרט הזה הוא לא שכח ודאג להשאיר הוראות מדויקות שלא לחרוג מגודל מסוים. כי עניו וצנוע היה הרב חנוך בחייו, ועל הצניעות הזאת ביקש לשמור גם במותו.

הסתלקותו בגיל 62 היא אבדה גדולה למשפחתו היקרה, למוסדות ישיבת בית אל, ליישוב בית אל, לנו בקבוצת בשבע, ולכל המעגלים הרחבים והשונים שהושפעו מפעילותו הברוכה. מורו ורבו הרב זלמן ברוך מלמד שליט"א הגדיר אותו כמי שהיה מן העמלים בצורכי ציבור לשם שמיים. ראויה דמותו הגדולה והצנועה להילמד ולהיות מופת לכל העוסקים בצורכי ציבור באמונה.

לתגובות: eshilo777@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו