שער העיתון
שער העיתון צילום: הארץ

עמוס שוקן, המוציא לאור של עיתון 'הארץ' התנצל היום (חמישי) לאחר שחטף ביקורת קשה, מימין ומשמאל, על שער העיתון שיצא הבוקר.

כזכור, עיתון הארץ שהופץ הבוקר התקשט בשער מפתיע: מלא בתמונות הילדים שנהרגו ברצועת עזה במהלך מבצע שומר החומות.

בין דפי העיתון הייתה כתבה שעסקה בנושא. מדובר בכתבה שתורגמה מעיתון ה'ניו-יורק טיימס', אולם בכתבה המקורית בשפה האנגלית הביאו את פרטיהם של 69 הילדים שנהרגו ברצועת עזה לצד פרטי 2 הילדים הישראלים שנהרגו.

בעיתון 'הארץ' השמיטו את תמונותיהם ושמותיהם של הילדים הישראלים שנהרגו מירי הרקטות של ארגוני הטרור, והתייחסו בתמונת השער ובכתבה רק לילדים העזתים.

לאחר שגם משמאל חטף 'הארץ' ביקורת רבה, התנצל, כאמור, מו"ל העיתון עמוס שוקן. "הורדת 2 הילדים הישראלים שנהרגו במלחמה מן הכתבה של הניו יורק טיימס היא טעות קשה של עורך שנימק את זה שדיווחנו על המקרים שלהם בהרחבה ובזמן אמיתי", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "יחד עם זאת הוא פגע בצורה שהניו יורק טיימס הציג את מה שקרה במלחמה לילדים, משני הצדדים. אני מתנצל בפני הקוראים, ונתקן בדיגיטל".

אל ההתנצלות קדמה, כאמור, היקורת קשה. כך למשל, ראש דסק התחקירים של 'זמן ישראל' אבנר הופשטיין שכתב: "עיתון 'הארץ' עשה טעות חמורה כשהוציא מתמונת השער את הילדים הישראלים שנהרגו ב'שומר חומות', כשהניו-יורק טיימס בפירוש הכניסם. טעות מוסרית, טעות עיתונאית ובעיקר טעות דווקנית מטופשת. מעציב, כי הארץ שומט בכך את היכולת שלנו לגונן עליו, ועל העיתונות החשובה מאד שהוא עושה".

תחילה גונן שוקן על המעשה שנעשה בעיתון והשיב להפשטיין: "אבנר החוכמולוג. 2:69. אותו דבר".

הפשטיין לא נותר חייב. "האמת שהתשובה הזאת של עמוס מאכזבת מאד", כתב. "לא בגלל ה'חוכמולוג' - מקבל כמחמאה. אלא בגלל המספרים. לתומי חשבתי שזה לא משחק כדורגל. לתומי חשבתי שמטרת הארץ היתה לקדש את מותם של ילדים באשר הם. ואז הם מוציאים שניים החוצה ומשדרים משהו אחר לחלוטין. מאכזב ומבאס מאד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו