עו"ד עמית איסמן
עו"ד עמית איסמן צילום: משרד המשפטים

בג"ץ הוציא אתמול (חמישי) צו על תנאי נגד הממשלה, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט ושר המשפטים בני גנץ אשר מורה להם לנמק בתוך 30 ימים מדוע מינוי קבוע של פרקליט המדינה לא יובא לדיון בממשלה.

הצו ניתן לבקשת התנועה לאיכות השלטון שעתרה נגד הממשלה ונגד וממלא מקום פרקליט המדינה עמית איסמן.

נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, הציעה להוציא מיידית צו על תנאי ולתת למדינה ארכה עד שתתבהר התמונה הפוליטית. "היה צריך למנות פרקליט מדינה כבר אתמול", העירה חיות.

״יש כאן אינטרס ציבורי חיוני וגם אם חלילה נשאר בממשלת מעבר - השאלה אם אין צורך להתקדם. המהלך הנכון הוא להוציא צו על תנאי ולתת ארכה. היה צריך למנות פרקליט מדינה כבר אתמול - בין בממשלת מעבר ובין שלא בממשלת מעבר. העובדה הזו לא משתנה ולכן צריך לראות איך מתקדמים ככל הניתן״, הסבירה נשיאת העליון.

לאחר הפסקה להתייעצויות, נציגי היועמ״ש מנדלבליט מסרו שהם עומדים מאחורי בקשתם לארכה של 45 ימים וביקשו שאם יוצא צו על תנאי הוא יתייחס רק לגבי כינוס הממשלה בנושא.

יו״ר התנועה לאיכות השלטון, עו״ד ד״ר אליעד שרגא, דרש טיפול בפרק זמן קצר יותר: ״שום דבר לא יקרה אם לא יוכתב פה על ידי בית המשפט לוח זמנים קצר וענייני למינוי פרקליט מדינה. לצערי, זו הדרך היחידה פה. סרגל הזמנים שהציע היועץ המשפטי לממשלה לא רלוונטי. אם זה יימשך 45 ימים - לא יהיה פה פרקליט מדינה. איזו סיבה הגיונית יש שזה לא יעלה ביום ראשון בישיבת הממשלה?".

כזכור, עמית איסמן שהומלץ לתפקיד פרקליט המדינה על ידי ועדת האיתור בחודש נובמבר האחרון, מונה לתפקיד ממלא המקום בחודש ינואר. במרץ הוארכה כהונתו בארבעה חודשים על ידי שר המשפטים בני גנץ.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו