מרים פרץ
מרים פרץצילום: מאיר אליפור

ימים אחדים לפני הבחירות לנשיאות המדינה, המועמדת מרים פרץ בראיון לערוץ 7 על השבוע האחרון, הריצה במסדרונות הכנסת, והתחושות רגע לפני הצבעה החשאית של חברי הכנסת.

"האמת, מפגישה לפגישה ומרגע לרגע אני מתעודדת ומתרגשת כאחד. אין תחליף לפגישות בארבע עיניים ולשיחה חמה וקולחת מלב אל לב", מספרת פרץ, "אני מצליחה כמעט בכל פגישה כזו למצוא את נקודת החיבור שלי עם אותו חבר או חברת כנסת ומבחינתי זו ההוכחה הטובה ביותר לכך שיש ביכולתי לחבר ולאחד את העם שלנו. יש לנו נבחרי ציבור נפלאים, מסורים וקשובים ואני בטוחה שהם מטים אוזן גם לרחשי הציבור הרחב מחוץ למשכן הכנסת".

למה את חושבת שאת מתאימה לתפקיד נשיאות המדינה ?

"צריכה מידה גדושה של ענווה לצאת למרוץ הזה אבל גם לאחר מכן, כמו שנהגתי לאורך כל החיים שלי, הישרתי מבט אל המציאות ושאלתי בכנות: האם תעשי בכך טוב לעם ישראל? האם זה מה שמדינת ישראל זקוקה לו בשעה הזו? אלו שאלות שליוו אותי רבות בתקופה האחרונה ואת התשובות אליהן, אחרי עמל רב, מצאתי".

ישנם חברי כנסת שסבורים שאין לך את הניסיון הדיפלומטי הדרוש לנשיא המדינה?

בעשור האחרון הסתובבתי ברחבי העולם בשליחות של מדינת ישראל ומוסדותיה, ונפגשתי עם קהילות יהודיות ומנהיגים כדי לחזק את הקשר שלהם לישראל. דווקא הגישה ה"דוגרית" שלי, זו שמסתכלת לשגרירים ולנשיאים בעיניים ומדברת בכנות, מצליחה לשבור את הקרח ולכבוש את לבבותיהם בכל פעם מחדש. בסוף אין תחליף לכנות וקשר אנושי וחם, שמעביר את הישראליות החמה שלנו בצורה הכי אותנטית ומחברת.

פרץ מרחיבה ומסבירה כי בין תפקידי הנשיא ישנם מספר צירי פעולה, וביניהם שניים מרכזיים: ציר אחד מכוון כולו פנימה, לציבור בישראלי, "בציר הזה אני פועלת כבר שנים ארוכות, עובדת על חיבורים ואיחוי קרעים בחברה הישראלית במפגשים עם כל קצוות החברה הישראלית והציר השני הוא כלפי חוץ, מול הקהילות היהודיות ואומות העולם, וגם שם אני חושבת, ביראה וענווה גדולה, שצברתי ניסיון רב.

כבר שנים שאני זוכה להרצות על ציונות ומדינת ישראל ברחבי העולם, שליחה של מדינת ישראל ומוסדותיה לכל רחבי העולם להיפגש עם הקהילות היהודיות ומנהיגי העולם, ולעשות ככל שביכולתי לחיזוק הקשר שלהם עם מדינת ישראל והציבור הישראלי על כל גווניו. כל הפעילות שלי במשך השנים היא המעידה על יכולתי והתאמתי לתפקיד הנשיאות, ואני מתרגשת ומודה על האמון שהציבור הישראלי נתן לי".

כולם אומרים שהנשיאות זו פוליטיקה ואת לא פוליטיקאית, ובכל זאת החלטת לרוץ?

אני מביטה אל העם שלי. מדינה והעם ששבעו מסבבי בחירות, מלחמות ומגיפה קשה ואני מגיעה במהירות אל המסקנה המתבקשת שדווקא עכשיו, כשהעם מפולג וקרוע כל כך באפשרותי להציע לעם נשיאות אחרת. נשיאות שלא צומחת בבית פוליטי, נשיאות חוצת מגזרים וציבורים. נשיאות שמחברת ומחבקת את כל אזרחי ואזרחיות ישראל באשר הם. למה לי? כי תמיד הייתי היכן שעם ישראל היה זקוק לי.

האם את לא חוששת שהריצה לנשיאות פוגעת בקונצנזוס בעם ישראל?

זה עלול לפגוע. לכל מנהיג יש מתנגדים ותומכים. אבל אני לא מחפשת אהבה ולייקים. בית הנשיא הוא בית של כולם, ואני מקווה להצליח לייצג את כולם מהבית המכובד הזה. עם השנים הבנתי שאני מסמלת, בבשרי, בחיוכי, בדמותי לכל אחד ואחת דבר מה. יש מי שרואה בי את ניצחון החיים, אחרים רואים בי מחנכת מסורה או את התקווה על אף כאב ושכול לעתיד טוב יותר לכל אחד ואחת מאתנו. האהדה והתמיכה שאני זוכה לה ברחבי הארץ היא גדולה וחוצת גבולות או מגזרים. לעצמי אני אומרת שזה אומר כבר כמעט הכל. ואני שמחה בכך מאוד. אני פועלת מתוך אמונה וענווה בדרך שלי ומאמינה שכל מי שפועל בצורכי ציבור באמונה אין לו מה לחשוש וממה להיפגע.

לפי כל הסקרים עם ישראל רוצה אותך כנשיאה הבאה של מדינת ישראל, הפוליטיקאים גם רואים זאת?

"חברי וחברות הכנסת רואים ושומעים היטב. יש תכונה אדירה ומחשבות משותפות יחד עם חברי הכנסת. אני מתרוצצת בכנסת לא כדי לשמור על כושר אלא בעיקר לפגוש את חברי הכנסת השונים ולגרום להם להכיר אותי טוב יותר, לראות את המסע הגדול שעברתי עד הרגע הזה וכן, להשמיע להם בסוף את הקול הגדול של העם היושב בציון אשר מבקש לראות בבית הנשיא משהו מחבר ומאחד".