כבשו את האוורסט - עם קורונה

"הרגשנו טוב למרות שסבלנו קצת משיעולים", הם מספרים, "לא היתה לנו שום אפשרות להיבדק שם, אז החלטנו להמשיך הלאה".

מיכל לוי , י"ט בסיון תשפ"א

כבשו את האוורסט - עם קורונה-ערוץ 7
הר האוורסט
iStock

עשרות מטפסי הרים שהגיעו באחרונה לאוורסט בנפאל, כדי לטפס על ההר הגבוה בעולם, פונו מהמחנה כשהם סובלים מתסמיני קורונה.

כ־30 מתוכם התגלו כחולי קורונה, אבל שניים נוספים שעשו בדיקה לפני שהחלו לטפס וקיבלו תשובה שלילית, למעשה נדבקו בנגיף, וסבלו מתסמינים כשכבר היו במעלה ההר, קרוב יחסית אל הפסגה.

"הרגשנו טוב למרות שסבלנו קצת משיעולים", הם מספרים, "לא היתה לנו שום אפשרות להיבדק שם, אז החלטנו להמשיך הלאה".

הם אכן המשיכו להעפיל אל פסגת ההר וכבשו אותה בהתלהבות רבה, אך כשהחלו לרדת החריף מצבם של השניים, אחד מהם ממש סבל מקשיי נשימה ונזקק לאספקת חמצן, וחברו רק סבל מחולשה כללית גדולה ומשיעול כבד.

הפעם כבר לא היתה להם ברירה, והם המשיכו לרדת מההר, פעולה פיזית הכרוכה במאמץ רב. מיד כשהגיעו לבסיס שבתחתית ההר דיווחו על מצבם ועברו בדיקה קורונה שהפעם יצאה חיובית.

סוגיית הקורונה באוורסט עוררה לא מעט זעם כלפי הרשויות בנפאל שהתעלמו מהתחלואה ואפילו טשטשו ראיות לקיומה, הורו לאנשי צוות רפואי שלא לבצע בדיקות קורונה, וכל זה כדי שלא לפגוע בענף הטיפוס על ההר, שהינו אחד ממקורות ההכנסה החשובים ביותר של האוצר הנפאלי.

בשנה שעברה בוטלה לחלוטין עונת הטיפוס, והשנה החליטה ממשלת נפאל שלא לוותר על קיום העונה בכל מחיר. מהעובדה שהמטפסים המשיכו להעפיל אל הפסגה למרות הכל, נראה שגם הם קיבלו החלטה דומה לזאת של ממשלת נפאל, למרות שבמדינות אחרות לא ראו זאת בעין יפה.