עו"ד טל אלבוים
עו"ד טל אלבוים צילום: יח"צ

מכונאי שעבד 21 שנה בחברת תעבורה חלה בסרטן הריאות ולפני שש שנים נפטר.

אלמנתו בת ה-74 פנתה לביטוח הלאומי ודרשה להכיר במחלת הסרטן כפגיעה בעבודה שנגרמה עקב תנאי עבודתו, אך תביעה נדחתה. זאת בטענה כי אין קשר סיבתי בין מחלת הריאות לבין תנאי עבודתו ולמעשה מדובר בתחלואה 'טבעית'.

האלמנה ערערה על ההחלטה לבית הדין האזורי לעבודה בת"א באמצעות עו"ד טל אלבוים ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין, בטענה כי במהלך עבודתו נחשף בין היתר לגזי פליטת דיזל.

בערעור נטען כי במסגרת עבודתו שהה בתוך האנגר וטיפל בכלים כבדים כמו מדחסים, שיפץ מנועים ועבודתו כללה בדיקה והרצת מנועים בהאנגר סגור. תוך כדי הבדיקות נאלץ לנשום בצורה מסיבית גזי פליטת דיזל ובנוסף במסגרת תפקידו, ניקה חלקי מנועים באמצעות חומצות חריפות ושמנים אליהם נחשף במגע ובנשימה.

כך נטען, כי המכונאי היה גם אחראי על המדחסים של מפעל המלט נשר שם עבד פעמיים בשבוע. כדי לטפל במדחסים היה עליו לפתוח אותם ובכל פעם שעשה זאת, התפזר לאוויר אבק פחם אותו נאלץ לנשום.

בכתב ההגנה הביטוח הלאומי חזר על טענותיו להיעדר קשר סיבתי.

מומחית לרפואה תעסוקתית שמינתה השופטת אופירה דגן -טוכמכר מבית הדין לעבודה בת"א, לבקשת באי כוחה של האלמנה ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין, קבעה בחוות דעתה כי יש קשר סיבתי בין מחלת סרטן הריאות בה חלה לבין מקום עבודתו. המומחית ציינה בחוות דעתה, כי במסגרת עבודתו, המכונאי נחשף מידי יום לגזי פליטת דיזל, שהוכר על ידי הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן כחומר מסרטן הגורם לסרטן ריאות.

לכן קבעה כי ניתן לקבוע בסבירות גבוהה כי החשיפה לחומר, גרמה למחלה המתאימה לחשיפה תעסוקתית כי תקופת החיביון לגידולים סרטניים נע בין 10 ל-50 שנה ואכן חלה אחרי 21 שנות עבודה.

בעקבות חוות דעתה של מומחית בית הדין, הביטוח הלאומי קבע כי נמצא קשר סיבתי בין מחלת הסרטן בה לקה לבין תנאי עבודתו. בעקבות כך אלמנתו תזכה לקצבה חודשית רטרואקטיבית וכן לכל ימי חייה, בהתאם לשכר של בעלה המנוח בטרם נפטר.

בית הדין נתן תוקף של פסק דין להכרת הביטוח הלאומי ופסק כי על הביטוח לאומי לשלם לאלמנה הוצאות משפט סך 3000 ₪.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו