עסקת ליסינג. אילוסטרציה
עסקת ליסינג. אילוסטרציהצילום: pixabay

מהי עסקת ליסינג תפעולי?

בשנים האחרונות, עקב עדכון מיסוי רכבי הליסינג (בעיקר העלאת שווי השימוש), הרבה עובדים הזכאים לקבלת רכב מהעבודה מעדיפים לוותר על אפשרות זו וגרמו לשוק הליסינג להצטמצם בצורה ניכרת.

צמצום פעילות זו, בנוסף לכך שלא לכל האנשים קיימת האפשרות לקבל רכב מהעבודה, כמו גם הסקטור של העצמאיים, הביאה את חברות הליסינג לחפש תחומי פעילות אחרים וכך הם הפנו את המשאבים ורעיון הליסינג לכיוון הלקוח הפרטי. עסקת ליסינג תפעולי נועדה למעשה להתחרות מול יבואני הרכב על הצרכנים המעוניינים לרכוש רכבים חדשים. כדי למשוך את הצרכנים, מציעות חברות הליסינג תנאי מימון אטרקטיביים ומחירים גמישים ונוחים לכל כיס.

מעבר לתנאי התשלום האטרקטיביים, עסקת ליסינג תפעולי כוללת גם שירותי תפעול. התשלום החודשי לחברת הליסינג כולל בתוכו גם שירותי אחזקה ותפעול של הרכב, אשר תנאיו משתנים ונקבעים בהתאם לעסקה הספציפית. אז אם בחרתם לבצע עסקת ליסינג תפעולי, חשוב שתכירו את כללי הזהב הבאים.

אותיות קטנות

כמו בכל עסקה, גם בעסקת הליסינג תפעולי ישנן 'אותיות קטנות', העלולות לתפוס אתכם לא מוכנים ברגע האמת. לכן, לפני ביצוע העסקה כדאי שתקראו היטב אילו שירותי תפעול אכן נכללים בעסקה ואילו לא. כך, תוכלו להתאים לעצמכם את חבילת השירות באופן שהכי מתאים לצרכים שלכם וגם להימנע מהפתעות באמצע הדרך.

הגבלת נסיעה

בכל עסקת ליסינג תפעולי נכללת הגבלת מרחק נסיעה. לכן, בהמשך לסעיף הקודם בו הומלץ לקרוא את האותיות הקטנות, חשוב במיוחד לשים לב לסעיף של הגבלת המרחק. בדקו היטב שהמרחק שנקבע בעסקה אכן מתאים לצרכים שלכם וכמה תעלה לכם האפשרות להוריד/להעלות את המרחק.

סעיף 'השבה לקדמות'

קיבלתם מחברת הליסינג רכב חדש מהניילונים וחברת הליסינג מצפה מכם להחזיר את הרכב במצב דומה או לפחות סביר. סעיף השבה לקדמות יקבע כמה תשלמו על תיקון הנזקים הקוסמטיים אשר נגרמו לרכב במהלך תקופת העסקה. בדקו היטב אילו נזקים נחשבים לסבירים על פי החוזה, האם יש תקרת תשלום עבור נזקים אלו והאם בכלל ישנה אפשרות להסיר סעיף זה.

ביטוח

בין שירותי התפעול המגיעים בעסקה זו, נמצא לרוב גם שירותי ביטוח. בשונה מהשוק הפרטי שם אתם מתאימים לעצמכם את פוליסת הביטוח, בחוזה הליסינג תפעולי שירותי הביטוח הם די קבועים וכלליים. לכן, כדאי לבדוק את גובה ההשתתפות עצמית במקרה של תאונה (לרוב גבוה יותר מהמקובל), זכאות לרכב חליפי ומיהם ספקי השירות (גרירה, שמשות).