מרכז יזהר למזעור נזקי סמים נפתח בבאר שבע
מרכז יזהר למזעור נזקי סמים נפתח בבאר שבע צילום: רון ירקוני

מרכז יזהר למזעור נזקי סמים נחנך ביום רביעי האחרון בבאר שבע.

בכ- 15 השנים האחרונות פעל מרכז יזהר במבנה קטן וישן ברחוב ההסתדרות בעיר. התנאים הפיזיים במרכז הישן הגבילו מאוד את מתן שירותי התוכנית, אשר גדלה והתרחבה לאורך השנים, ובשנתיים האחרונות בפרט.

בסיכום שנת העבודה 2020 החליט צוות ההיגוי של התוכנית, בראשותו של ד"ר דניאל שם טוב, לקדם מעבר של הסניף למבנה רחב אשר יהווה מענה הולם ומכבד לצרכי התוכנית ואוכלוסיית מקבלי השירותים.

בחודש מרץ האחרון שכרה האגודה לבריאות הציבור את המבנה החדש והחלה בתהליך שיפוץ והתאמת המבנה לצרכי התוכנית. השיפוץ וההצטיידות התאפשרו הודות לסיוע של עיריית באר שבע והודות לתרומתם של כ- 100 תורמים פרטיים, חברות וארגונים, במסגרת מבצע גיוס שהובילה האגודה לבריאות הציבור.

ברביעי האחרון, עם סיום השיפוץ – נחנך המרכז החדש והמאובזר שייתן מענה הולם ומכבד לאוכלוסיית המטופלים.

תוכנית יזהר הינה תוכנית לאומית בין-משרדית למזעור נזקי סמים. נוסדה בשנת 2004 ביוזמת משרד הבריאות- המחלקה לשחפת ואיידס והרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול. כיום, התוכנית פועלת בהובלת משרד הבריאות בשותפות עם המשרד לחיזוק וקידום קהילתי והאגודה לבריאות הציבור-הגוף המפעיל.

התוכנית מבוססת על גישת 'מזעור הנזק' (harm reduction), גישה שהתפתחה באירופה בראשית שנות השמונים – כמענה יעיל להתפשטותן הגואה של מחלות קשות כמו איידס, הפטיטיס ומחלות זיהומיות נוספות.

עו״ד יסמין נחום, מנכ״לית האגודה לבריאות הציבור, הגוף המפעיל את הפרויקט: ״לכל אדם מגיע להרגיש בית! גאים ומתרגשים לפתוח מרכז חדש של פרויקט יזהר בבאר שבע למטופלי האגודה לבריאות הציבור הסובלים מהתמכרות לסמים. האגודה לבריאות הציבור חרטה על דגלה להעניק למטופליה פינה חמה ותחושת בית ולו לרגע קט בחייהם המורכבים. מברכים על ההזדמנות וסמוכים ובטוחים כי נמשיך לסייע בדרך האישית והאכפתית לאוכלוסיית המטופלים.״

חגי רזניק, מנכ״ל המשרד לחיזוק וקידום קהילתי: ״זכות גדולה שהמשרד שלנו בהנהגת השרה אורלי לוי-אבקסיס רואה בפעילות וטיפול במכורים, בתכנית צעד ראשון ותכנית יזהר ערך עליון. כל מקום שיאפשר שינוי בחייהם של אנשים הוא בבחינת תיקון עולם. התודות לאגודה לבריאות הציבור, הרשות לביטחון קהילתי, משרד הבריאות ויתר השותפים היקרים. יישר כח״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו