פוע"ה מציג: מענה להתמודדויות רגשיות

המעטפת שמעניק מכון פוע"ה לזוגות המתמודדים עם אתגרי פוריות הולך ומתרחב, וכעת מציב המכון גם מענה לקשיים נפשיים של זוגות.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ו בסיון תשפ"א

הרב אודי רט, פוסק במכון פוע"ה וזיווית וורצמן, עובדת סוציאלית ומנהלת המענה הפסיכו-סוציאלי במכון פוע"ה, מתארחים באולפן ערוץ 7 לשיחה על קו המענה הטלפוני החדש של המכון

ייחודו של הקו הוא במתן מענה מקצועי ונשי לנשים המבקשות מענה רגשי הנובע מקשיי פוריות, ווורצמן כוללת בקשיי פוריות גם דיכאו אחרי לידה, לידות שקטות, קשיי כניסה להיריון, טראומות בעקבות לידה ועוד ועוד

על ההחלטה לפנות לעולם הרגש מספר הרב רט מתוך מבט כולל והיסטורי על מגמות הקמת מכון פוע"ה בראשית דרכו לפני כשלושים שנה, שילוב של מענה רפואי והיכרות עמוקה עם מגוון הדעות בהלכה על מנת לתת פתרונות לזוגות בסוגיות הפוריות השונות. מתוך כך הגיע הצורך גם למתן מענה להתמודדויות הרגשיות שעימן מתמודדים הזוגות

לפרטים על קו יועצות פוע"ה לחצו כאן

וורצמן מוסיפה ומדגישה את הצורך שאינו רק כתף חמה, כהגדרתה, אלא מענה מקצועי של ממש. "והיסודות של המענה ניטעו במרכז הלימוד של מכון פוע"ה, כשמרכז הלימוד יצר קורסים והכשרות לאנשי מקצוע שונים גם בתחום הפוריות וגם באישות, ולמעשה גידלנו במכון עתודה של אנשי מקצוע שמגיעים עם יסודות ההכשרה המקצועית שלהם ובנוסף קיבלו הכשרה ספציפית שכוללת את הניואנס התרבותי של שומרי ההלכה, ומדובר לא רק באנשים דתיים בהגדרה אלא גם במסורתיים המבקשים את חוות הדעה ההלכתית בסוגיות כמו תרומת זרע"

הרב רט מרחיב עוד על המענה הנפשי הניתן לשורה ארוכה של צרכים והתמודדות עם קשיים רבים. "התפיסה שלנו במכון פוע"ה היא לחבר בתפיסת עומק בין העולם המקצועי והעולם התורני. אם יש שחיים בתחושה של התעמתות בין השניים, הרי שהחוויה שלנו היא שהעולמות הללו יכולים להתחבר יחד".

המענה הטלפוני שמעמיד המכון לטובת הציבור כולל מספר ערוצים עליהם מספר הרב רט. הראשון הוא מענה הערוך לקבלת שיחות ופניות החל מהשעה מהשעה תשע בבוקר ועד שש בערב ובו 12 רבנים המשיבים לשאלות העולות. "כשהם מזהים צורך נוסף להכוונה נוספת הם מפני לנשות המקצוע. יש חלון זמן נוסף סביב זמן השקיעה ב'קו טהרה' הנותן מענה פרטני לפי הצורך, בנוסף יש לנו שני קווים בהם עשרות נשות מקצוע בתורנות מהשעה שמונה בערב עד עשר בערב להתמודדות עם העולם הרגשי של מכלול ההתמודדויות בנושאי הפריון וקשיים באישות.

וורצמן מתארת את מאפייניו של המענה הטלפוני המאויש בנשות מקצוע שהוכשרו לכך, בכל יום בשבוע. נושא שמירת הסודיות שבו חשובה מאוד לפונות ולמשיבות. "חשבנו איך לבנות את הקו הטלפוני כך שיאפשר מענה לא הזדהות, לספר על המצוקה ולקבל מענה", אומרת וורצמן

"קודם כל יענו להם במאור פנים, שזה דבר מדהים", אומר הרב רט, "ולאחר מכן יפנו אותם למענה הנכון מקצועית".

הרב מציג דוגמא של זוג שביקש את הסיוע לאחר קשיים בכניסה להיריון ומתוך השיח הופנה הזוג לטיפולה של וורצמן. הטיפול הרגשי באחריותה חשף את הקשיים המקצועיים שגרמו לאי הכניסה להריון במשך שנים רבות, ובשלבים שונים הדבר השפיע על מצבו הנפשי והרגשי של הגבר תוך כדי כך היה צורך בבירורים הלכתיים תורניים, שהצריך את שיתוף הפעולה של שני אפיקי הטיפול, ההלכתי והמקצועי.

היום אנחנו יכולים לתת מענה רחב לצרכים השונים, אומרת וורצמן ואפשרות להפנייה להמשך טיפול.

אנחנו מזמינים את האנשים קודם כל לדבר, דאגה בלב איש ישיחנה, אם יש לך דאגה יש עם מי לדבר, ואנחנו כאן כדי לתת את הליווי הטוב ביותר, גם בהיבט המקצועי , הרגשי וההלכתי המטרה לתת מעטפת לזוג שנמצא במשבר כדי שמתוכו ייצאו לצמיחה ולא רק יעברו אותו", אומר הרב רט.

וורצמן מבהירה את החלוקה בין קווי המענה: קו האישות מאויש בנשות מקצוע לנשים, בעוד גברים יכולים לפנות אל הרב רט במכון פוע"ה. במענה הפוריות המענה ניתן לנשים, גברים ולזוגות.

עוד היא מספרת על התגברות הפניות והלחצים בין השאר גם בעקבות האירועים האקטואליים האחרונים, אם המאבק בקורונה ואם המציאות הביטחונית. כל אלה, מסתבר, משפיעים גם על הסוגייה הזוגית-משפחתית.

לזאת מוסיף הרב רט ומתאר את שנת הקורונה כשנה בה הועלו שאלות חדשות רבות ומגוונות שנדרשו סביב נושאי הטבילה וכיוצא באלה ומתוך כך נכתבו פסקים והתבררו בירורים הלכתיים שפורסמו בציבור הרחב ע"י רבני מכון פוע"ה.

לפרטים על קו יועצות פוע"ה לחצו כאן