מתגברת ההערכה: נגיף הקורונה דלף ממעבדה

הנציב הקודם של מנהל המזון והתרופות טוען: "דליפות ממעבדה מתרחשות כל הזמן" ואף סיפק מספר דוגמאות להתפרצויות של נגיפים שנוצרו במעבדה.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ' בסיון תשפ"א

מתגברת ההערכה: נגיף הקורונה דלף ממעבדה-ערוץ 7
חיסונים לקורונה
צילום: ISTOCK

לאחר הדו"ח הסודי של המודיעין האמריקני ומחקר נוסף של שני פרופסורים שטענו כי נמצאו הוכחות לכך שנגיף הקורונה נוצר במעבדה בווהאן ודלף משם, גוברת ההערכה כי הנגיף אכן נוצר על ידי מדענים סיניים ודלף החוצה, ולא עבר מבעלי חיים לבני אדם כפי שנטען תחילה.

סקוט גוטליב, הנציב לשעבר של מנהל המזון והתרופות האמריקני, טוען כי "דליפות מעבדה מקריות מתרחשות כל הזמן", תוך שהוא רומז על דליפה אפשרית של נגיף הקורונה מהמעבדה בסין, ואף ניפק מספק דוגמאות לנגיפים שדלפו מתוך מעבדות וחלקם אף גרמו למגיפה.

בראיון שהעניק לתוכנית Face the Nation של רשת CBS טען גוטליב כי על מנת למנוע התפרצויות עתידיות של מגיפות, חובה לוודא מהו מקור הנגיף.

"סוג כזה של דליפות מעבדה מתרחשות כל הזמן. גם כאן בארצות הברית היו לנו תקלות, ובסין שש ההתפרצויות האחרונות הידועות של נגיף הסאר יצאו ממעבדות, כולל ההתפרצות האחרונה הידועה, שהייתה התפרצות די נרחבת שסין לא שללה כי היא דלפה ממעבדה", אמר גוטליב.

לאחר התפרצות מגיפת הקורונה, גוטליב קרא לרשויות בארה"ב להכיר במגיפה ובבטיחות המעבדות כנושא של "ביטחון לאומי" כלשונו, לאור ההשפעה העולמית של מגיפת הקורונה.

"חשוב להבין מה האפשרות שזה יצא ממעבדה כדי שנוכל למקד יותר תשומת לב בינלאומית בניסיון להשיג מידע טוב יותר סביב המעבדות האלה, מה הם עושים, אבטחה טובה יותר, לוודא שהם בנויים כראוי. אנו צריכים לבחון גם את בריאות הציבור דרך עדשת הביטחון הלאומי. זו הייתה פגיעה א-סימטרית בארצות הברית. מגיפת הקורונה פגעה בארה"ב הרבה יותר מכפי שפגעה במדינות רבות אחרות".