הצצה לחילוץ של 'יד לאחים'
הצצה לחילוץ של 'יד לאחים' צילום: יד לאחים

מבצע 'שומר החומות', שהביא מעבר לטילים מהצפון גם גם חידוד השסעים, הקשיים והפערים בין החברה היהודית לערבית בתוך המדינה.

המציאות הזו גם הכתה בפניהן של המטופלות של עמותת "יד לאחים" שחלקן חיו בחברה הערבית וחלקן עוד נמצאות בתוך קשרים בעייתיים. בעמותה מדווחים כי המצב המורכב הזה גרם ללא מעט נשים שהיו במערכות יחסים מעורבות להתפכח ולעזוב את בן זוגן הערבי.

ליאל (שם בדוי), היא אישה מצליחה מאוד בחייה המקצועיים אך בכל מה שקשור לחיי האהבה שלה היא בחרה לעצום את עניה. במשך שנים רבות היא שימשה כאישה שנייה לבן זוגה הערבי ולמרות שהוא ניצל אותה כלכלית כל מה שרצתה זה להתחתן איתו.

לאחר קשר ארוך עם עו"ס של עמותת 'יד לאחים' ליאל הבינה שהיא משלמת מחיר כבד של ניצול וחוסר התקדמות במובן המקצועי בעוד הוא מתפתח בתחום המשפחתי, העסקי ואישי והחליטה להתרחק ממנו. לאחרונה, בעקבות קשיי ההסתגלות לחייה החדשים, היא החלה להרהר בצעד שעשתה ושקלה לשוב אליו אך מבצע שומר החומות הוביל אותה למסקנה שהיא שלמה עם החלטתה.

"הגעתי למסקנה שגם בערביי ישראל אין אמונה. אני מאוד פטריוטית ומאושרת שלא קשרתי את חיי בחייו. זה מחזק אצלי את הדברים הטובים שאני חווה עכשיו ופספסתי כל השנים האלה", מספרת ליאל.

שחר (שם בדוי) היא מטופלת נוספת בעמותה שהחליטה בעקבות המצב לסיים את מערכת היחסים שהתחילה עם בן מיעוטים: "בן הזוג שלי הבטיח לי שהוא יתגייר, מאז שהתחיל המבצע פתאום ראיתי בו צד אחר שלא הכרתי. שמעתי אותו מדבר רק נגד העם היהודי והבנתי שהוא לא מתכוון להתגייר כמו שהבטיח לי. אני שמחה כל כך שתפסתי את זה בזמן כשיש לי עוד הזדמנות לחזור לאחור".

ברוריה, עוסי"ת בעמותת "יד לאחים" מספרת: "ישנן 3 תגובות עיקריות בקרב המטופלות: הדחקה, הפרדה (זה לא הערבי שלי, זה הם) והגעה לתובנות. זו תקופה מורכבת מאוד עבור נשים שחיו בחברה המוסלמית ולילדיהן, במיוחד שהפעם המבצע לא התנהל רק בין עזה לישראל אלא מתקיים גם בערים המעורבות במדינה".

בעמותת "יד לאחים" מציינים כי מלבד המורכבות שעמן מתמודדות הנשים המטופלות, מי שנקלעים למצב הבעייתי ונמצאים בבלבול זהות קשה אלו הילדים המעורבים.

אחת מהנשים שילדיה חווים בלבול זהות קשה היא אביבית (שם בדוי). "הבן שלי חשוף עכשיו לכל מה שקורה שם. כל האלימות, ההסתה והרוע. מרגיש לי שאני מאבדת אותו לגמרי בגלל המצב הזה. כאילו הוא מעדיף את הצד השני לצערי. אין כל כך הרבה מה לעשות ניסיתי מה שאני יכולה... הלוואי שהוא יתעורר ויבין שכל זה שם לא בשבילו. הוא יצטער על כל יום שהוא נמצא שם. כי טוב לא יצא משם זה בטוח! למדתי את זה על הבשר לי והיום אני מודה לאלוהים שאני לא שם, שבחרתי לברוח בזמן הנכון", היא כתבה לעובדת הסוציאלית של "יד לאחים" שמלווה אותה ואת ילדיה.

אביבית הייתה בזוגיות עם ערבי במשך קרוב לעשור. לאחר שחיה בחברה הערבית הבינה שהיא רוצה עתיד טוב יותר לילדיה והחליטה לעזוב לפני שהילדים יגדלו ויספגו את האווירה הקשה שיש בבית ובסביבה. היא פנתה לעמותת "יד לאחים" וחולצה. אך בשנה שעברה אחד מילדיה של אביבית החליט שהוא רוצה לחזור לחזקת אביו שגר בעיר מעורבת. לא עזרו שכנועים, הבטחות ובכיות, הילד קיבל החלטה. אביבית חשבה שאחרי כמה ימים הוא יתגעגע ויחזור, אבל בפועל הוא עובר התססות מאביו ומעוניין להישאר איתו. כעת היא שומרת איתו על קשר ומחכה לזמן המתאים בו תוכל לסייע לו לשוב אל היהדות.

ב"יד לאחים" דווקא רואים באירועים הזדמנות שתעזור לנשים ולילדיהן לגבש זהות יהודית ברורה שתמנע את הבלבול.

צופיה בן פזי, מדריכת הורים בעמותה מספרת: "לצערי המאבק עוד לא תם, והפעם אנו רואים שעלינו לשמור על מולדתנו גם מפנים וגם מבחוץ. כמובן שיש להכיל את המורכבות ולהזכיר לעצמנו ולילדנו שאנו לא נלחמים באדם ספציפי אלא באומה הערבית שמנסה להחליש אותנו. אך עלינו לייצר לעצמנו ולילדנו, דווקא עכשיו, זהות יהודית גאה וברורה".

בעמותה מדגישים כי כל הנשים והילדים המטופלים ב"יד לאחים" מקבלים ליווי של עוסי"ת או חונך צמוד שמטרתם לתת תמיכה רגשית ולחזק את הקשר ליהדות. כעת, בעקבות מבצע 'שומר החומות' המפגשים ממוקדים יותר לעיסוק במשבר הזהות וחיזוק הזהות היהודית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו