חיסונים יעילים גם לחולים אונקולוגים

ממצאי מחקר מצביעים על יעילות גבוהה של החיסון לקורונה המאפשרת בטחון בקרב 90 אחוז מהחולים האונקולוגים.

מיכל לוי , כ"ב בסיון תשפ"א

חיסונים יעילים גם לחולים אונקולוגים-ערוץ 7
חיסון לקורונה
צילום: Flash90

לראשונה בעולם נבדקה יעילות החיסון לקורונה של 'פייזר' בחולים אונקולוגים. החוקרים ממרכז דוידוף לטיפול ומחקר בסרטן שבבי"ח בילינסון פרסמו את ממצאי המחקר המספק לראשונה עדות על יעילות החיסון בקרב חולים אונקולוגים.

ממצאי המחקר מצביעים על יעילות גבוהה של החיסון המאפשרת בטחון בקרב 90 אחוז מהחולים האונקולוגים.

המחקר בוצע על 102 חולים אונקולוגים בגיל ממוצע 66 כשהם במהלך מחלה פעילה בעת שהיו בתקופת טיפולים מסוגים שונים (כימי, ביולוגי וכו'). קבוצת הביקורת מנתה 78 בני משפחות החולים. שתי הקבוצות קיבלו 2 מנות חיסון של חברת פייזר וחודש לאחר מכן נבדקה רמת הנוגדנים.

פרופ' סלומון שטמר מנהל יחידת מחקר אונקולוגיה במרכז דוידוף שבבילינסון: "בקבוצת הביקורת כל בני המשפחה פיתחו נוגדנים ברמה גבוהה. ובקבוצת החולים האונקולוגים פותחו נוגדנים ברמה גבוהה המספקת מעטפת הגנה אבל נמוכה יותר מרמות של אנשים בריאים.

"כלומר, ל־90 אחוז מהחולים האונקולוגים יש מעטפת הגנה של נוגדנים ברמה מספקת (פחות מקבוצת הביקורת אבל מספקת למתן הגנה). חולים אלו יכולים להרגיש בטוחים! זו בשורה למיליוני חולים בעולם שיכולים לנשום לרווחה".

במחקר השתתפו חולים אונקולוגים החולים בסוגי סרטן שונים (ריאה, מעי גס, מוח ועוד), וזהו המחקר הראשון מסוגו בעולם המצביע על יעילות החיסון.

המחקר פורסם בכתב העת המדעי היוקרתי JAMA oncology ושותפים לו ד"ר אמיר מסארוה ממרכז דוידוף וד"ר נעה אליקים, מנהלת מחלקה פנימית ה' בבילינסון. עורכי העיתון המדעי חלקו שבחים לחוקרים על עבודה חשובה ומדויקת.