ח"כ ישראל אייכלר
ח"כ ישראל אייכלר צילום: חזקי ברוך

בתגובה להצעת חוק של ח"כ תמר זנדברג ממרצ המבקשת לאסור על החזרת קטינים בתשובה, ח"כ ישראל אייכלר הגיש הצעת חוק הפוכה המבקשת לאסור שידול קטינים לחזרה בשאלה.

על פי הצעת החוק, ייאסר עידוד ושידול קטינים להוצאה לתרבות רעה ולכפירה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "לנוכח מקרים בהם גופים חילוניים שונים בישראל משדלים קטינים לצאת לתרבות רעה, בין היתר באמצעות פעילות והפצת חומרים ע"י עמותות וארגונים שונים, מוצע לאסור בחוק העונשין פעולות ישירות או עקיפות של מי שפועל מטעם גופים כאלה במטרה לשדל קטינים לצאת לתרבות רעה.

"מבחינה מעשית שידול להוצאה לתרבות רעה דומה לשידול להמרת דת, שהאיסור עליו קבוע בסעיף 368(ב) לחוק העונשין. ההצעה מתייחסת לשידול קטין, שבדרך כלל דעותיו ואמונותיו מגובשות פחות משל אדם בוגר, לשנות את אמונתו ולהפוך מאדם מאמין לחסר אמונה, דבר שמן הראוי שישקול בינו לבין עצמו ללא כל לחץ או פיתוי חיצוניים".

מוקדם יותר דווח כי ח"כ תמר זנדברג ממרצ מקדמת הצעת חוק שתקבע כי החזרת קטין בתשובה תחשב כעבירה פלילית שעונשה ששה חודשי מאסר בפועל.

בדברי ההסבר להצעת החוק כותבת זנדברג: "לנוכח ריבוי מקרים בהם גופים דתיים שונים בישראל משדלים קטינים לחזור בתשובה, בין היתר באמצעות פעילות והפצת חומר הכולל איומים בבתי ספר, מוצע לאסור בחוק העונשין פעולות ישירות או עקיפות של מי שפועל מטעם גופים כאלה במטרה לשדל קטינים לחזור בתשובה".

זנדברג טוענת כי שידול להחזרה בתשובה משול לשידול להמרת דת שעונשה קבוע בחוק המסיון. "מבחינה מעשית שידול לחזרה בתשובה דומה לשידול להמרת דת, שהאיסור עליו קבוע", היא אומרת.

עוד הוסיפה כי "ההצעה מתייחסת לשידול קטין, שבדרך כלל דעותיו ואמונותיו מגובשות פחות משל אדם בוגר, לשנות את אמונתו ולהפוך מאדם חילוני לדתי, דבר שמן הראוי שישקול בינו לבין עצמו ללא כל לחץ או פיתוי חיצוניים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו