דינה זילבר
דינה זילבר צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

בכנס לשכת עורכי הדין באילת נערך מושב בנושא ״האם הציבור עדיין מאמין בשומרי הסף״ בהנחייתו של העיתונאי אבישי גרינצייג.

עו״ד שלומית ברנע פרגו, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, אמרה "היועץ המשפטי הוא שליח ציבור, משרת ציבור והוא עושה את עבודתו בסביבה שלא חשופה לציבור. עיקר תפקידו הוא שירותי, הוא צריך לסייע לשר במילוי תפקידו וביצוע תפקידו וחלק מתפקידו הוא שומר סף עבור הציבור.

''הציבור צריך שנבחרי הציבור ישרים והגונים וראויים יפעלו כדין. היועץ המשפטי צריך להימדד בשאלה האם הוא עושה את עבודתו נאמנה עבור הציבור", הוסיפה ברנע פרגו.

עו״ד דינה זילבר, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה הוסיפה "בשנים שעבדתי במשרד המשפטים אני מודה שלא ראיתי מכונות ״תפירה״, לא שלדים בארון ואפילו לא מצות אפויות מדם של נבחרי ציבור. אני מסכימה לגבי העובדה שתזה שאומרת שיותר מדי אמון בכל ממסד זה דבר שהוא לא בריא.

''ספקנות זה דבר בריא, אבל הסטנדרט של להיות מוכנים לביקורת זהו סטנדרט נכון שצריך להכיל אותו ביחס לכל המערכות וגם ביחד לדרגים נבחרים".

זילבר הוסיפה "הבעיה שיש היום היא ההתבטלות המוחלטת של הכנסת או ההחלשה המוחלטת שלה בנוגע לרשות המבצעת. מקודם דיברה כאן הנשיאה חיות. הדברים שלה זכו לתגובה מצד יו״ר הכנסת שכינה את הדברים ״הפיכה משפטית״. אני מסתכלת כאן באולם ולא רואה כאן מהפכנים, לא רואה כאן אנשים עם בגדי משטר שבאו לחטוף את השלטון ממישהו. אני רואה כאן את השלד של החברה הישראלית".

עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון, אמר "היועץ המשפטי לממשלה הוא בר פלוגתא שלנו לאורך שנים, יש לנו מחלוקות איתו, אך זה לא פוגע בהערכה שלנו כלפיו והמשך השיח המכבד. בסופו של יום כשמסתכלים על תיק 1,000 רואים שהתקבלה שם הנחת סלב. בתיק 1,000 ו- 2,000 ירדה עבירת השוחד מהאישומים נגד נתניהו והשאירו את העבירה אצל נוני מוזס.

''לגבי תיק 3000 אנחנו עדיין בדיונים בבית משפט העליון, זו פרשת השחיתות הכי גדולה במדינת ישראל. גם פה יש פה הנחת סלב. עם כל הכבוד ליועץ המשפטי לממשלה שעושה את עבודתו יש פערים בחשיבה שלנו".