ח"כ שמחה רוטמן לא אומר נואש: ממשלת ימין אפשרית

על פניו נראה שמפלגתו עושה את דרכה לאופוזיציה, אך ח"כ רוטמן ממשיך לנסות ולשכנע ח"כים ימניים ואידיאולוגיים להתעשת ולעצור רגע לפני

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בסיון תשפ"א

ח"כ שמחה רוטמן לא אומר נואש: ממשלת ימין אפשרית-ערוץ 7
שמחה רוטמן
צילום: Sraya Diamant/Flash90

חבר הכנסת שמחה רוטמן מתייחס לאפשרות ההולכת ומתבררת לפיה מפלגתו צפויה למצוא את עצמה באופוזיציה יחד עם הליכוד.

כבר בפתח דבריו מבהיר רוטמן כי הוא ואנשי מפלגתו אינם מתכוונים לוותר במאבק על עמדתם של חברי הכנסת ב'תקווה חדשה' וב'ימינה'. "אנחנו מאוד מקווים שאנשי הימין שם יתעשתו ויחזרו בהם. לא טריוויאלי שאנשים שקוראים לעצמם אנשי ימין מקימים ממשלה עם תומכי טרור ואנשי שמאל קיצוני ואנחנו מקווים שהם יחזרו בהם".

על מה שנראה כהתקפדות סביב המנהיגים וסירוב להצעות שונות אומר חבר הכנסת רוטמן כי הוא אינו נואש מהר מאנשים ולכן הוא עדיין מקווה לשינוי. "זו הערכה סבירה ולכן היא מצערת מאוד, אבל מי שיהיה אחראי לנזקים שממשלה כזו תעשה בעצם הקמתה עוד לפני כל צעד מדיניות אחד, מי שיישא באחריות על כך יאבד את עולמו בימין".

על קביעתו זו של רוטן שאלנו אם אכן הימין יודע להעניש את מי שבוחר בדרך אחרת, שהרי גם נתניהו בחר לחבור למפלגות שמאל וקידם תפיסות שמאליות ועם זאת הוא מחזיק במפלגה הגדולה ביותר. רוטמן רואה בשאלה משהו "משעשע", כהגדרתו, שכן חלק ניכר מטענותיהם של תומכי בנט וסער כלפי נתניהו נוגעים בדיוק לסוגיה הזו של הפנייה אל השמאל הפוליטי.

להערכתו "ציבור הימין זוכר בזיכרון ארוך מאוד את כל מי שתמכו בהתנתקות ואת מי שתמך בהסכמי אוסלו ואת הנזקים שנגרמו. הציבור הימני לא שוכח כל כך מהר. חלק מהביקורות המוצדקות כלפי נתניהו נוגעת לאיך שהוא מתייחס לחברים שלו, ולמרות כל יתרונותיו האדירים הוא משלם על כך מחיר, ונחשוב איזה מחיר ישלמו אנשים שאין להם יתרונות כמו של נתניהו וחסרונות יש להם הרבה יותר...".

על איזכורי אוסלו וההתנתקות בדבריו של רוטמן אנחנו שואלים אם הוא אכן לא מקבל את דבריהם של נציגי השמאל בממשלה הנרקמת ולפיהם האג'נדות האידיאולוגיות של שני הצדדים לא יקודמו וההתמקדות תהיה בהרגעת הזירה השלטונית והפוליטית. "לבית המשפט העליון אג'נדה משלו והוא מממש אותה. מה נעשה כשהם ימשיכו בכך? בממשלות עבר היו עמונה ונתיב האבות והמחזות הללו יכולים לחזור ברגע. בית המשפט העליון רק מחכה לכך. אני יודע כמה איילת שקד התאמצה כדי למנוע את רוע הגזירה והיא לא הצליחה, אלא רק לצמצם ולשנות את תשובות המדינה, אבל היא לא ביטלה הריסות שנקבעו קודם לכן".

בהמשך השיחה עמה העלינו בפני חבר הכנסת שאלה שמעט הכעיסה אותו והתמקדה בהתדרדרות השיח בין מפלגתו לבין ימינה ובחזרה, החל מהימים שלפני הבחירות, אז נקבע שלא יתקפו אלה את אלה ויראו את שתי המפלגות כאחיות, ועד הימים הללו וההאשמות 'שקרן' המוטחות מצד לצד.

חבר הכנסת רוטמן כועס על עצם העלאת השאלה ותוהה אם ראוי לעסוק בנימוסים והליכות כאשר המחלוקת היא על מהות ועל הפרה חוזרת ונשנית של הבטחות בחירות ועל דם שנשפך ברחובות כבר כעת בעקבות תמיכתה של התנועה האיסלמית, זו שבכוחה תקום ממשלת בנט.

מתי, אם בכלל, תחזורנה המפלגות לעבוד בשיתוף פעולה? "כאשר בנט יחזור להתנהל כאיש ימין", קובע רוטמן בקצרה ומוסיף: "אנחנו לא מנהלים יחסים על בסיס אהבה וקשרים אלא על בסיס דרך וערכים. אם בנט יהיה בימין נתייחס אליו כשותף לדרך. אם הוא זורק את הדרך לפח ומתעלם ממה שהוא עצמו אמר לבוחרים כאסון לעם ישראל, הוא לא יהיה איתנו. אין כאן עניין אישי. אני מאוד אוהב את מתן כהנא ומחבב את איילת שקד ברמה האישית, אבל זה לא ויכוח אישי. יש כאן מדינה וראינו לאיזה נזקים הדברים גורמים ואנחנו רואים איך בחוסר אחריות בשחצנות ובבוטות הם מתעלמים מכל ההבטחות שלהם לבוחר וכשיש כאן אפשרות להקים ממשלת ימין הם בוחרים להקים ממשלה עם תומכי טרור והשמאל".

רוטמן משוכנע שאכן הייתה אפשרות להקים ממשלת ימין למרות הצהרות סער שלא ישב עם נתניהו הנאמרות גם כיום: "אם נפתלי בנט היה אדם ערכי הוא היה אומר לסער שאם הוא רוצה ללכת לממשלת שמאל ותומכי טרור שיילך לבד, אנחנו לא נהיה שותפים שלך לדבר הזה. סער אמר שהוא לא הולך לממשלת שינוי בלי בנט ואם זה היה נאמר סער היה מוצא את הדרך לרדת מהעץ".

"במקום זה מי שהעלה אותו עוד ועוד על העץ זה בנט שנוהג כך גם בימים אלו. השקר הגדול ביותר הוא האמירה שניסינו הכול כדי להגיע לממשלת ימין. מי שעושה הכול כדי להגיע לממשלת ימין אומר לאיילת שקד שתביא ממשלת ימין עד עשר בבוקר, ומה יקרה באחת עשרה? כבר לא צריך לנסות את הכול? יש כאן הונאה ברורה של המערכת הפוליטית".

עוד שאלנו את רוטמן אם מפלגתו כבר מסמנת נקודות שיהיה בקיעים בתוך הממשלה המסתמנת והוא מעריך כי בסופו של דבר יתברר ש"כל החלטה תביא לידי ביטוי את הבקיעים הללו, בין אם סוגיות כלכליות, משפטיות או בענייני ארץ ישראל. אני מזהה אנשים ערכיים בשמאל שלא ימכרו את הערכים שלהם. קשה לי לומר שאני מוצא אנשים כאלה בחלק הימני של הממשלה הזו. אני מקווה שאתבדה. אנחנו לא מקדמים את ההתיישבות הצעירה כדי לייצר בקיעים בין בנט לשמאל. אנחנו עושים זאת כי זו חובה וזו האחריות שלנו. אם זה גם ייצר בקיעים בממשלתו של נפתלי בנט, נשאל את עצמנו מי מאפשר הקמת ממשלה שדבר כזה מייצר בה בקיעים כשאפשר היה להקים ממשלה של 65 חברי כנסת שתומכים בזה בפה מלא".