בני קצובר: ''אנשי ימין, הוכפשתם? תתבעו''

לאחר שביהמ"ש העליון סירב לקיים דיון בערעור 'ארץ נהדרת' על פסק הפיצוי קורא בני קצובר לאנשי ימין שלא לשתוק מול הכפשות ושקרים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בסיון תשפ"א

בני קצובר: ''אנשי ימין, הוכפשתם? תתבעו''-ערוץ 7
בני קצובר
ועד מתיישבי השומרון

בית המשפט העליון דחה את הבקשה לקיים דיון בערעור שהוגש על ידי מפיקי ומנהלי התכנית 'ארץ נהדרת' לאחר שבית משפט המחוזי חייב אותם לפצות את בני קצובר אותו הגדירו בתכנית כ'סבא פוגרום'.

מסתבר שעל אף הביקורת מימין כלפיו, יש דברים שגם בית המשפט העליון לא יכול להתייצב לימינם.

"עיתון הארץ הגדיר את הכינוי הזה כהכפשה מכוערת כך שלא קשה להגיע למסקנה שמדובר בלשון הרע הגרוע ביותר, כי אם אני נותן השראה לשריפת מסגדים וכו' ומנסים להסתתר מאחורי זה שאני איש ציבור שצריך לספוג דברים וחוץ מזה אני קיצוני ועשיתי דברים בחיים שלי, אז השופטת אביגיל כהן שמה במחוזי סוף לעניין וקבעה שזה לשון הרע", אומר קצובר. "הם לא עמדו בכללי הגשת הערעור לעליון והשופט קבע שאין תנאי מינימום לפתיחת דיון בעליון. על הסף הפסיקה של המחוזי ענתה לכל הקריטריונים".

"אם היה מוצא איזו טעות משמעותית בהיגיון או בכללים המשפטיים היה מקום לקיים דיון מחודש, אבל לא היתה סיבה כזו, ולכן הוא זרק אותם מכל המדרגות ואני מקווה שעכשיו הם ייזהרו כשהם הולכים להשמיץ מישהו".

קצובר מזכיר כי המחוזי פסק לו פיצוי של חמישים אלף שקלים ועוד עשרים אלף להוצאות משפט. הסכום כבר הועבר לקצובר, אך שבעים אחוז ממנו הלכו להוצאות משפט ואת השאר הוא מתכוון להעביר כתרומה למיזמים לחיזוק ההתיישבות, "ואולי כך יהיו כמה זכויות בשמים לארץ נהדרת כמי שתרמו לחיזוק ההתיישבות וארץ ישראל...".

לנוכח ניסיונו האישי שאלנו את קצובר אם הוא ממליץ לעמית סגל לתבוע את תכנית הסאטירה המגדירה אותו כ'בן של טרוריסט', וקצובר נזהר בדבריו ומזכיר כי חגי סגל, אביו של עמית, היה חבר המחתרת היהודית וככזה יש מי שיוכל לטעון שהפער בין חבר מחתרת לטרוריסט קטן ולכן לכאורה יש להם בסיס לטיעון בהיבט המשפטי. "מותר להעליב ולפגוע באנשי ציבור אבל לא להפוך עובדות. אם הם היו אומרים שהוא מעורר טרור זה משהו אחר", אומר קצובר הקורא לאנשי ימין שלא להירתע מלתבוע את מכפישיהם.

"שנים שתקתי", הוא מספר, עד להחלטה לתבוע את יוצרי ארץ נהדרת ואת אמנון אברמוביץ' שטען סביב תקופת רצח רבין שקצובר קרא להעמיד את רבין ופרס אל הקיר, אמירה שלא נאמרה כלל ועיקר. התביעה הזו עוד מתנהלת וקצובר מקווה שהזכייה שלו בעימות המשפטי מול 'ארץ נהדרת' תוביל תכניות שכאלה לחשוב כמה פעמים לפני שהן בוחרות להכפיש אנשי ימין. "זה חופש ההשמצה ולא חופש הביטוי שעומד למבחן כפי שהם ניסו לטעון".