זוסמן מול באר שבע העונה
זוסמן מול באר שבע העונהצילום: לירון מולדובן, מנהלת הליגה

עונת 2020/21 בליגת העל בכדורסל תיכנס הערב (שני) לישורת האחרונה עם תחילת משחקי הפלייאוף, יומיים בלבד לאחר שהסתיימה העונה הרגילה. הסיבה לקיום המשחקים בצפיפות שכזו היא בין היתר בשל הקפאת המשחקים שנכפתה על קבוצות הליגה שוב ושוב ושוב, פעם בגלל התפרצות נגיף הקורונה והסגרים ופעם בשל ירי הטילים הבלתי פוסק מכיוון עזה.

כמו בכל השנים, גם הפעם יתקיימו משחקי הפלייאוף בשלב רבע הגמר בשיטת סדרות הטוב משלושה משחקים ולא כפי שתוכנן בתחילה - הטוב מחמישה משחקים, זאת בשל לוח הזמנים הצפוף והפגרות הכפויות הארוכות.

שיטה זו של הטוב משלושה נהוגה בישראל החל מעונת 1978/9, כשמאז התקיימו בישראל 67 סדרות של הטוב משלושה משחקים במסגרת הפלייאוף העליון - במהלכם 40 מהסדרות הסתיימו בסוויפ 0:2 ו-27 מהן הגיעו למשחק שלישי ומכריע.

על פי ההיסטוריה, לקבוצה המחזיקה ביתרון הבייתיות יש סיכויים גבוהים יותר להעפיל לשלב חצי הגמר, כאשר ב-56 מסדרות הטוב משלושה עד היום ניצחה הקבוצה בעלת יתרון הביתיות, לעומת 11 ניצחונות בלבד של הקבוצה ללא יתרון הביתיות.

גולת הכותרת של משחקי ההכרעה העונה תהיה העובדה ששיטת המשחקים עד הכרעת זהות האלופה תהיה שיטת הטוב משלושה משחקים ולא שיטת הפיינל-פור שהייתה נהוגה בשנים האחרונות.

לשיטת הפיינל-פור היו לא מעט תומכים בקרב מקבלי ההחלטות בכדורסל הישראלי כאשר הסיבה העיקרית לכך היה הרצון לאפשר גם לקבוצות קטנות להצליח לזכות באליפות המדינה, דבר שהצליח כאשר ב-13 העונות הקודמות זכו באליפות לא פחות מ-6 קבוצות שונות: מכבי ת"א עשתה זאת 7 פעמים, הפועל ירושלים פעמיים, והפועל חולון, הפועל גלבוע/גליל, מכבי חיפה ומכבי ראשל"צ פעם אחת כל אחת מהן.

למעשה, בפרק הזמן הזה רק קבוצה אחת הצליחה להגן על צלחת האליפות שלה בשנה שאחרי - מכבי ת"א. ההיסטוריה הולכת עם מכבי גם בכל הקשור לסדרות הטוב משלושה משחקים, כאשר בכל העונות שנערכה שיטה זו, מכבי היא שזכתה באליפות המדינה.

משחקי הפלייאוף, כמו גם משחקי העונה הרגילה, משודרים לא רק בישראל בערוץ הספורט, אלא גם במספר מדינות אחרות בעולם - החל מרשת "ספורטקלוב" שמעבירה את המשחקים בשידור ישיר בסרביה, סלובניה, קרואטיה, בוסניה והרצגובינה, מונטנגרו וצפון מקדוניה, ועד רשת "Family Broadcasting Corporation" המשדרת את המשחקים בארה"ב. בנוסף, ניתן לצפות בליגת ווינר סל בשידורים ישירים ומוקלטים מכל מקום בעולם באמצעות פלטפורמת השידור בתשלום WinnerLeague.TV

מי שיעלו לשחק הערב ראשונות במסגרת פלייאוף רבע הגמר הן הפועל אילת והפועל חיפה.

אילת הצליחה אמנם לנצח את העולה החדשה האדומה מחיפה בכל המשחקים מולה העונה, אך עם היסטוריה של משחק פלייאוף עם הכי הרבה הדחות, כאשר 13 פעמים בפלייאוף הצליחה המדורגת 5 להדיח את המדורגת 4, כולל ב-10 מ-13 הסדרות האחרונות, אילת צריכה לחשוש ואסור לה להקל ראש ביריבה שממול.

בהמשך הערב תעלה האלופה ומחזיקת הגביע הטריה, מכבי ת"א למשחק הפלייאוף הראשון שלה מול הפועל באר שבע כשלה מטרה אחת - להצליח לזכות גם בתואר האחרון שנותר לה העונה ולשחזר את השליטה שלה בכדורסל הישראלי מ-2014.

אז נכון, רק פעם אחת בתולדות הפלייאוף הישראלי הצליחה קבוצה מהמקום השמיני להדיח את אלופת העונה הרגילה, כשלפני ארבע שנים גברה מכבי חיפה על הפועל חולון 1:3. זה אמנם לא צפוי לקרות שוב אבל בכדורסל הישראלי, בטח העונה, הכל אפשרי.