''נאמני תורה ועבודה'': אנחנו לא מתחרים ברבנות הראשית, אבל חייבים פלורליזם

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, מדבר באולפן ערוץ 7 על ההזדמנות לפעול לשינויים בשירותי הדת בממשלה הבאה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשפ"א

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, מגלה שתנועתו היתה מעורבת לעומק בעיסוק בסוגיית דת ומדינה בממשלת 'גוש השינוי' המתרקמת.

"יש מספר הצעות על השולחן בנושאי הכשרות, שינוי הגוף הבוחר של הרבנות הראשית, מתווה הכותל ונושאים נוספים. הכל על השולחן עכשיו", אומר פרנק בראיון באולפן ערוץ 7.

הוא גם מציב משימה מרכזית ראשונה לממשלה הבאה. "מבחינתי כשאני פועל בתחום דת ומדינה הדבר הראשון הוא להחזיר את האמון לרבנות הראשית. האמון בגוף הזה נשחק מאוד וכשרות, לדוגמה, מזוהה עם שחיתות. הרצון הוא לשקם את המערכות ולעקור פוליטיזציה שהיתה בה. אנחנו לא מתחרים ברבנות הראשית, אלא בעד פלורליזם. רוצים שכל ההשקפות השונות של העם היהודי ייוצגו בגוף הזה".

לדעתו שירותי הדת בישראל צריכים להיות 'תחרותיים' יותר. "צריך תחרות בתחום הכשרות. זה אחד הדברים הכי בוערים היום ומשפיע על יוקר המחיה. אם תייצר תחרות, כפי שקרה בתחום הרישום לנישואין, המועצות הדתיות עצמן שיפרו מאוד את רמת השירות. אנחנו מאמינים שגם בכל המערכות האחרות ברגע שתהיה תחרות יהיה שיפור ויימצאו פתרונות הלכתיים שיהיו יותר מותאמים לחברה הישראלית".

"כך בבתי הדין הרבניים צריך לשפר את הקיפאון. דיינים היום מחפשים פחות את הקולא ויותר את החומרא. אני מאמין שכשתהיה אלטרנטיבה, בתי הדין יהיו יותר פתוחים, ידידותיים ונגישים לציבור", הוא מוסיף.

לדעתו, אפשר לעשות מהלכים כאלה בתיאום עם מנהיגים חרדיים. "מה שחשוב לציבור החרדי, יותר משירותי הדת, זה האוטונומיה שלהם. הסוגיות של שירותי הדת חשובים למנגנון של מפלגות מסויימות. לדעתי הם מעדיפים שממשלה כמו שמוקמת תפתור את הבעיות השונות לפני שהם יחזרו שוב לקואליציה".

פרנק מציין כי תנועתו לא מזדהה פוליטית ועונה לטענות לפיהן היא מאוד מזוהה עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית. "אנחנו לא מגדירים את עצמנו מפלגתית. ברור שבעבר היינו מזוהים יותר עם מימד ועם השמאל הדתי שפחות קיים. מנגד בוועד המנהל שלנו פעלו גם פרופ' אשר כהן ואנשי ימין אחרים".