סטיגמה קשה בחברה החרדית כלפי אנשים עם מוגבלות נפשית

יעקב טייכמן, מתמודד נפש ופעיל לזכויות בעלי מוגבלויות, מגיע לאולפן ערוץ 7 ומספר על התמודדות בקהילה, שידוכים והחיים כבעל ואבא.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ד בסיון תשפ"א

יום העיון השנתי של מרכז יה"ל חדרה, שיתקיים בשבוע הבא בסימן "קשת של תרבויות, להיות או לא להיות", יבקש לעסוק באתגרים בהירתמות לטיפול בתרבויות השונות בחברה הישראלית ובצורך למצוא מענים ייחודיים ומותאמים, גם בשל השוני בין התרבויות והמגזרים, כגון: הערבית, רוסית, אתיופית וחרדית.

יעקב טייכמן, מתמודד נפש ופעיל לזכויות בעלי מוגבלויות, הגיע לאולפן ערוץ 7 וסיפר על התמודדות בקהילה, שידוכים והחיים כבעל ואבא. "הפרעת אישיות, בשונה ממחלת נפש. היא משהו שמלווה את האדם לאורך כל חייו.

"אצלי זה בא לידי ביטוי בקושי ליצור קשרים חברתיים, הרבה פעמים בתחושת עצבות. באיזשהו צורך לחיפוש משמעות אחרי החיים. כל זה גורם לי להיות מאוד לא מרוצה ממה שאני עושה. יש לי קושי בקבלת סמכות".

טייכמן נשאל האם עובדת היותו נשוי ואב לארבעה ילדים מהווה אתגר בשבילו, והשיב "ההכרה שלי עם המגבלה הנפשית שלי לא הגיעה ביום אחד והיא הגיעה אחרי הנישואין. הסטיגמה בחברה החרדית כלפי אנשים עם מוגבלות נפשית היא מאוד קשה. אם זה היה מאובחן לפני הנישואין היה לי מאוד קשה להתחתן. הנישואין זה בין הדברים היותר יציבים בחיים שלי".

למה לדעתך מתקשים כל-כך בחברה החרדית לקבל אנשים כמוך? "הסיבה המרכזית נוגעת לעולם השידוכים של המגזר, העולם הזה מבוסס על ייחוס וכאשר יש מחלה נפשית במשפחה זה פוגע קשות בייחוס שלה ולכן מנסים להסתיר את זה בכל מחיר. לדעתי זה גם קשור לכך שהמגזר צריך לשמור על הגבולות שלו. מתנהגים הרבה פעמים לאנשים עם מוגבלות נפשית כמו מישהו סוטה. הם תופסים את שיח הזכויות למתמודדי נפש כשיח מאוד חילוני".

טייכמן עומד לנאום בקרוב בכנס של יהל, הוא נשאל מה הצעדים ההכרחיים שיש לעשות על מנת למחוק את הסטיגמה, והשיב "הסטיגמה לא תימחק לעולם, לדעתי ככל שאנשים יחשפו את עצמם זה ישנה את השיח השינוי צריך לבוא מקהילת מתמודדי הנפש. יש באנשים האלה הרבה מאוד כוח. כל שאר הדברים קיימים כבר- יש שירותים במגזר החרדי. הדבר שלא קיים זה החשיפה".