שמחה רוטמן
שמחה רוטמן צילום: Sraya Diamant/Flash90

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) פנה היון (שני) ליו"ר הכנסת יריב לוין בבקשה לכנס דיון במליאת הכנסת בנושא האזנות סתר וחסימת חשבונות בוואטסאפ.

"ביום שני 21.5.24 פרסמו כלי התקשורת השונים הודעה לפיה חברת פייסבוק, שהינה הבעלים של יישומון המסרים ווטצאפ, חסמה לצמיתות את השימוש ביישומון ל-30 משתמשים", כתב ח"כ רוטמן.

"מהפרסום עלה כי הסיבה לחסימה הינה השתייכותם של המשתמשים שנחסמו למפלגת עוצמה יהודית", ציין.

הוא הדגיש: "חסימה זו בוצעה מבלי שניתנה למשתמשים התראה קודם לחסימתם או הסבר מדוע נחסמו, ובנוסף לא ניתנה להם אפשרות לערער על ההחלטה".

לדבריו, "מדובר בהתנהלות דורסנית של חברת פייסבוק, הפוגעת בזכויות בסיסיות של משתמשי היישומון, תוך שלילת חופש הביטוי הפוליטי של המשתמשים, והכל ללא שקיפות ומבלי שקיימים קריטריונים ברורים להתנהלות החברה, ולאופן שבו היא בוחרת באלו מקרים יחסמו את חשבונותיהם של משתמשי היישומון".

בתוך כך, אילה בן גביר, רעייתו של ח"כ איתמר בן גביר שחשבון הוואטסאפ שלה נחסם, הגישה אתמול יחד עם פעילי 'עוצמה יהודית' תביעת ענק נגד 'פייסבוק' המחזיקה בבעלות על וואטסאפ.

בכתב התביעה שהוגש בידי עורכי הדין גיא אופיר ואיריס אדרי, המתמחים בניהול הליכים משפטיים נגד רשתות חברתיות ותאגידי מדיה, מבקשים התובעים מבית המשפט כי יעניק להם סעד מיידי, ויורה לפייסבוק להשיב את חשבונות הוואטסאפ שלהם לפעילות לאלתר.

לסיוע במאבק לחצו כאן

בשבוע שעבר צייץ ח"כ איתמר בן גביר בחשבון הטוויטר שלו כי "‏הבוקר מצאתי את רעייתי ממררת בבכי. שאלתי אותה מדוע, היא סיפרה שיחד עם ה -WhatsApp, מחקו לה את כל הגיבויים ובהם התכתבות עם אחותה שנפטרה. זה הזיכרון האחרון שנשאר לה ממנה. WhatsApp תתביישו!"

בנוסף, חסימתה של בן גביר בווטסאפ מערימה קשיים רבים על עבודתה כמורה, ומונעת ממנה לתקשר באופן שוטף עם תלמידיה, הורי התלמידים והצוות החינוכי במוסד בו היא מלמדת.

הפעילים אומרים כי מעבר למטרתה הספציפית של התביעה, המטרה הכוללת היא למנוע את המשך המדיניות הדורסנית של חסימת משתמשים ללא כל סיבה, ושל העמקת החדירה לפרטיות של ענקיות הטכנולוגיה. "מדובר בתביעה שמוגשת למעשה בשם כל שוחרי חופש הביטוי", אמרו. "מי שלא רוצה לקום מחר בבוקר לדיקטטורה שבוחנת כל הודעה שהוא שולח בווטסאפ, חייב להצטרף לדרישה הכל כך בסיסית שלנו: לעצור את סתימת הפיות של אנשי ימין".

כמו כן, הפעילים קוראים לציבור לתרום למאבק המשפטי. "מדובר בתביעה שעלותה נאמדת בעשרות אלפי שקלים. אנו קוראים לעם ישראל: היו שותפים איתנו. כל אחד תורם סכום צנוע, ויחד ננצח ונשים סוף לניסיון להשתיק אזרחים בשל עמדתם הפוליטית", כך פעילי עוצמה יהודית שחשבונות הוואטסאפ שלהם נחסמו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו